reklama

Kanada je rekordní v počtu zlatých, USA v počtu medailí

Perry se raduje z vedoucího gólu Corey Kanady. Perry se raduje z vedoucího gólu Corey Kanady. autor: Reuters
Kanada získala 14 zlatých, USA 37 medailí

Praha - Kanadští sportovci vytvořili ziskem 14 zlatých medailí historický rekord v počtu nejcennějších kovů z jedněch zimních olympijských her.

Absolutní rekord v počtu všech medailí na jedněch hrách pak překonali sportovci Spojených států amerických, kteří získali dohromady 37 cenných kovů.

Česko obsadilo se šesti medailemi (dvě zlaté a čtyři bronzové) 14. místo v hodnocení národů a 13. místo v počtu získaných medailí. 

Pořádající země překonala ve Vancouveru dosavadní rekord sportovců SSSR, resp. Ruska, kteří získali 13 zlatých medailí v roce 1976 v Innsbrucku i před 16 lety na hrách v Lillehammeru.

Kanada za sebou v hodnocení národů nechala Německo s 10 zlatými, třetí Spojené státy jich získaly devět stejně jako čtvrté Norsko. Alespoň jednu zlatou medaili získalo na hrách 19 zemí.

Američané za sebou s 37 medailemi nechali v počtu cenných kovů Německo (30), Kanadu (26) a Norsko (23). Alespoň jednu medaili získalo 26 zemí.

Oproti předchozím hrám v Turíně se naopak nedařilo Rakušanům a Rusům, kteří v Itálii obsadili za Německem a USA v hodnocení národů třetí a čtvrté místo.

Rakušané ve Vancouveru získali pouze 4 zlaté a celkově skončili desátí, pořadatelé příštích ZOH získali ještě o jednu zlatou méně a skončili až jedenáctí. Další "zimní velmoc" Finsko dokonce nezískalo ani jednu zlatou.

Češi si oproti Turínu v hodnocení národů o jedno místo polepšili. Tehdy získali jednu zlatou, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili.

reklama