Kde jsou ty sovětské časy, lituje po fiasku na OH Rusko

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
5. 3. 2010 8:33
Rusové si z Vancouveru přivezli jen 15 medailí
Ruská vlajka při slavnostním zakončení ZOH ve Vancouveru.
Ruská vlajka při slavnostním zakončení ZOH ve Vancouveru. | Foto: Reuters

Moskva - Historický debakl z olympijských her ve Vancouveru dál trápí Rusko, které čtyři roky před "domácími" hrami v Soči nostalgicky vzpomíná na sovětskou éru, kdy vyhrávalo jednu olympijskou medaili za druhou.

Rusové si totiž z Kanady přivezli pouhých patnáct medailí, což je nejhorší výsledek v dějinách Sovětského svazu / Ruska.

I kvůli až jedenácté příčce v pořadí národů (například Češi skončili čtrnáctí) odstoupil také prezident ruského olympijského výboru Leonid Ťagačov. 

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv se zároveň nechal slyšet, že by všichni trenéři a činovníci, kteří jsou za neúspěch zodpovědní, měli také odstoupit.

Čtěte také:

Ruský tisk: Místo medailí tekl alkohol zdarma proudem
Medveděv dosáhl svého. Předseda ruského OV rezignoval

"Rusko opustilo sovětskou školu... a nevytvořilo si žádnou náhradní i přesto, že do sportu jde nejvíce prostředků v historii," lamentoval Medvěděv.

A Rusové skutečně mají nač vzpomínat, jen mezi lety 1956 a 1988 se na devíti zimních olympiádách sověti umístili v medailovém hodnocení vždy na prvním místě, krom dvou případů, kdy byli druzí.

Zmizel dril, přišla korupce

Tradiční "sovětská škola", založena na centrálním systému sportovních škol i výchovy, velkých tréninkových dávkách, přísném drilu a výběru z velkého počtu elitních atletů ale podle mnohých nebyla udržitelná.

A to jak kvůli všudypřítomné korupci, tak kvůli dnešní menší autoritě státu v oblasti sportovní výchovy i nižší lákavosti sportovní kariéry, která v sovětské éře často byla jedním z mála způsobů, jak si sociálně přilepšit.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ruským sportovcům ostatně neprospěly ani dopingové aféry poslední doby, kvůli nimž přišli o řadu předních reprezentantů. Ostatně dopink podle mnohých mohl stát i za některými sovětskými úspěchy minulé éry. 

Příčin úpadku ruských sportovních výsledků je ovšem podle funkcionářů i činovníků mnoho, ačkoliv téměř všichni se shodují, že hlavní obtíží nejsou finance.

"S penězi není problém," tvrdí například šéf ruské biatlonové federace Michail Prochorov. "Sovětský systém zanikl, protože se nedá zkombinovat se systémem volného trhu."

V tomto ohledu mu částečně oponují média, která si všímají, že za slabšími výkony může stát i špatná infrastruktura, neboť například pro rychlobruslení existuje v Rusku jediná dráha a bobisté zatím v podstatě nemají, kde v zemi trénovat.

Ať tak či onak, mají Rusové do příštích Her, které se uskuteční v Soči, ještě čtyři roky na to, aby svůj systém sportovní výchovy důkladně zvážili a patřičně upravili.

Třeba i tím, že si rozmyslí, kterou biatlonistku uvolní ze svých služeb, a kterou pobídnou odejít reprezentovat Slovensko.

 

Právě se děje

Další zprávy