Koně mají olympijský dopingový skandál. Bylo jich šest

Martin Jůzek
2. 9. 2008 15:10
Koňský doping nemusí být úmysl, říká český olympionik
I taková byla olympiáda
I taková byla olympiáda | Foto: Reuters

Hongkong/Praha - Olympiáda v Pekingu se obešla bez většího dopingového skandálu. Největšími hříšníky se navíc trochu paradoxně nestali jenom sportovci. Nepovolené látky totiž kontroloři odhalili také u koní.

Zjistilo se, že celkem šest koní mělo při závodech pozitivní test. Poslední případ se objevil u Rufuse, na němž během Her soutěžil Rodrigo Pessoa. Brazilský jezdec obsadil v parkuru pátou příčku.

S odvoláním na zprávu Mezinárodní jezdecké federace (FEI) o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Čtěte také: Olympijská rodina nemá logiku. Kdo tahá za nitky?

U deset let starého koně byly nalezeny stopy po nonivamidu, což je zakázaná látka známá svou schopností znecitlivovat a utišovat bolest.

Mohou za to mastičky?

"Já si nemyslím, že by všechno u koní byl úmyslný doping," řekl pro Aktuálně.cz český olympionik Jaroslav Hatla, který bojoval v soutěži všestrannosti.

S nepovolenými prostředky se podle svých slov ještě nesetkal, ovšem problém může nastat někde jinde.

"Jsou nejrůznější masti, které by měly hojit zranění. Jenže pak zjistíte, že obsahují něco zakázaného. Já jsem proto svým ošetřovatelům nakázal, že na Karlu (pozn. - klisna Jaroslava Hatly) nesmějí nic takového používat," dodal Hatla.

Čtěte dále: Hatla skončil s klisnou Karlou na olympiádě předčasně

Možná i proto se teprve rozhodne, zda se bude dodatečně měnit pořadí. Třetí z Hongkongu, kde se konal letošní olympijský parkur, se totiž dopustil stejného prohřešku. Tony Andre Hansen tak může přijít o bronz, ale také nemusí.

I u jeho koně se po závodě nalezla zakázaná látka, která měla utišit bolest.

Co je horší? Dopující sportovec, nebo kůň?

Pessoa měl pod pěti kruhy obhajovat zlatou medaili z Atén. Původně tam sice skončil až druhý, ale kůň vítězného Ciana O'Connora taktéž neprošel dopingovou zkouškou. Potvrzuje to tedy fakt, že se nejedná o neobvyklé případy.

Ale proč je vlastně zvířatům doping podáván? "Chtějí, aby předvedli lepší výkon, aby se soustředili," tuší Hatla.

Podobný názor na to má šéf českého Antidopingového výboru Jaroslava Nekola. V České republice je to však ještě relativně neprozkoumaný terén, jelikož komisaři koně netestují. Pokud probíhají kontroly, provádí je jezdecký svaz.

"Koně jsou po dopingu agresivnější, ale zase je možné, že je těžší je ovládat," uvedl Nekola pro Aktuálně.cz.

"U sportovců je to něco jiného. Tady se dá v uvozovkách říci, že jsou dopravní prostředek, nástroj, který někdo ovládá. Proto je také nutné se zamyslet nad tím, zda je podobný přístup vůbec etický," dodal expert na tuto problematiku.

Čtěte více: Neštěstí olympiády: Emmons, zranění, nebo doping?

Zdálo se, že doping je velkým problémem u lidí, ale olympiáda pod pěti kruhy ukázala, že to zcela neplatí. Podobný rozruch jako případ koní vzbudil jen korejský střelec Kim Čong-so, jenž po pozitivním testu přišel o dvě medaile.

Snad nejvíce však svět šokovala Ukrajinka Ljudmila Blonská. Zjistilo se, že stříbrná ze sedmiboje podruhé ve své kariéře dopovala. Následně jí domácí atletická federace udělila doživotní zákaz startu.

 

Právě se děje

Další zprávy