reklama

Kostelecký zastřelil živého holuba jednou. Pak litoval

David Kostelecký se zlatou olympijskou medailí z Číny. David Kostelecký se zlatou olympijskou medailí z Číny. autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Zlatý střelec dorazil z Pekingu do Prahy

Praha - David Kostelecký, český hrdina z olympijských her, dal pouhé dva dny po svém životním závodě Pekingu sbohem a vrátil se domů do Česka.

"Byl jsem strašně rád, že můžu jet hned zpět. Celý rok jsme byli na cestách, kolegům budu fandit odtud," vysvětloval novinářům poté, co přistál na ruzyňském letišti.

Kostelecký získal zlato hned druhý den olympiády. "Nejvíce se mi vybavuje pocit, kdy jsem si uvědomil, že musím ten terč trefit a budu mít zlatou," vzpomínal. "Vítězství jsem si ještě v podstatě neuvědomil, to přijde asi teď po návratu."

David Kostelecký Medailisté střelecké soutěze v trapu. Na nejvyšším stupni David Kostelecký. Foto: Reuters
Čtěte více:
Češi mají druhé zlato! Kostelecký triumfoval v trapu
Letím domů slavit, těší se zlatý střelec Kostelecký

Nyní má prý výhodu, že i kdyby se do konce kariéry ani jednou netrefil, zlatá olympijská medaile mu zůstane. Kromě ní ho čeká i odměna milion korun. "Je to sice fajn, na ulici milion jen tak nenajdete, ale zas tolik to dnes není," podotkl. Kolik mu zůstane po zdanění, zatím neřešil. "Mám účetního," dodal suše.

Obhajoba? Nejdřív se na OH musím probojovat

Ačkoliv ho nyní zřejmě čeká daleko větší zájem médií, zpychnout nehodlá. "Samozřejmě, každý se může změnit, ale doufám, že se to u mě nestane," řekl při připomínce výroku akrobatického lyžaře (a rovněž olympijského vítěze) Aleše Valenty, že pokud se změní, mají mu dát kamarádi facku.

Druhý den a druhé české střelecké zlato! Podívejte se Druhý den a druhé české střelecké zlato! Podívejte se Prohlédněte zde

Se zlatou medailí může Kostelecký očekávat i příliv zájemců o sponzoring či nabídky na vystupování v reklamě. "Určitě bych nedělal reklamu na něco, s čím nesouhlasím," prohlásil s tím, že zatím neměl čas ani chuť řešit případné sponzory.

Teď si hodlá užít odpočinku, do konce sezony bude střílet jen jednou. "Závod mě čeká jediný, finále Světového poháru v Bělorusku. Těším se na klid a odpočinek," plánuje.

Otázka obhajoby na hrách v Londýně ho nechává klidným. "Je otázka, jestli se vůbec znovu na olympiádu probojuji. Vyhrát titul mistra světa v seniorské kategorii je stejně těžké jako zlato na olympiádě," tvrdí.

Asi se mi povede opít

Toho teď čeká maraton oslav. "Vůbec nevím, co mě doma čeká, vím o oslavě, ale nevím, jak bude probíhat," popisuje. "Když se mi jednou za čas povede opít, tak je mi pak úplně špatně. Tentokrát se to asi po delší době povede."

Kateřina Emmons Kateřina Emmons se svým americkým manželem Mattem Emmonsem těsně po skončení závodu Foto: Reuters
Zlatí střelci:
Nedělní moment: Zlato Kosteleckého i protiválečné gesto
Fantazie: Češka Emmons získala olympijské zlato!

V Pekingu prý rozdal spoustu svých fotografií. "Hodně jsem jich dal pořadatelům. Ti lidé olympiádu strašně prožívali, byli nesmírně ochotní, nechtěl jsem je odmítat," vzpomíná Kostelecký. "Ve vesnici jsem dal autogram Katce Kůrkové. Pardon, Katce Emmons," směje se.

A jak je na tom David Kostelecký se střílením mimo střelnice? "Živého holuba jsem zastřelil jen jednou, ale pak mě to mrzelo."

reklama