reklama

Kreuziger: Trať v Pekingu je krásná, ale náročná

Roman Kreuziger Roman Kreuziger autor: Reuters
Roman Kreuziger tuší, že ho čeká těžký závod

Peking (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Silniční cyklista Roman Kreuziger bude prvním českým sportovcem, který zasáhne do olympiády.

Už v sobotu, podle českého času brzy ráno, bude v pelotonu jezdců, kteří na jihu Pekingu odstartují závod o zlatou olympijskou medaili.

Trať povede přes náměstí Tchien an-men a v okolí proslulé Velké čínské zdi. "Je tam nádherná scenérie," uvedl Kreuziger v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Čtěte dále: Bikrosaři i Kreuziger. Naděje na medaili po 28 letech

Ale na okolí se při závodě soustředit nebude. Bude pomýšlet na stupně vítězů, byl by spokojen s umístěním mezi nejlepšími pěti jezdci. Zda se mu to podaří, bude jasno krátce před sobotním polednem.

Jak na vás působí trať, kterou organizátoři vybrali?
Prvních osmdesát kilometrů je po rovině, pak se jede na okruh. Včera a dnes jsem si ho projel pětkrát, protože během jednoho dvou projetí člověk moc nepozná. Musím říci, že je hodně těžká, o tom žádná.

Ze smogu obavy nemáte?
Tak většina toho závodu je na okruhu dál za Pekingem. V zeleni, je to tam velmi pěkné. Nemyslím, že smog pro mne bude tak velký problém. Spíš ta vlhkost.

A prostředí, kde se jede, co mu říkáte?
Jede se také u Velké čínské zdi, což je nádherná scenérie. I když v závodě to samozřejmě člověk moc nevnímá.

Už jste někdy závodil na podobně exotickém místě?
To tedy asi ne. Závodil jsem třeba v Jihoafrické republice, ale to je samozřejmě něco úplně jiného. Ale řekl bych, že větší část té tratě s reálnou Čínou nemá mnoho společného. Je to hlavně vybrané jako reprezentativní místo.

Co stavíte výš: olympiádu, nebo Tour de France?
Být na olympiádě je čest, stejně jako být součástí týmu v olympijské vesnici. Ale říkám upřímně, že sportovní hodnota je větší na mistrovství světa nebo Tour de France. Samozřejmě olympiáda má své specifikum třeba v tom, že medaili lze vyhrát jednou za čtyři roky.

Čtěte dále: Králem Tour de France je Sastre, Kreuziger třináctý

reklama