Ledecká je s rekordním náskokem Sportovec roku, nejlepším kolektivem jsou tenistky

Ester Ledecká se stala Sportovkyní roku 2018.
Ledecká byla favoritkou letošního ročníku novinářské ankety prakticky hned od února, kdy na olympiádě v Koreji vyhrála superobří slalom na lyžích i paralelní obří slalom na snowboardu.
Na první místo nedalo Ledeckou ve druhém kole hlasování jen sedmnáct z 244 členů Klubu sportovních novinářů.
Pro korunu si přišla v černých šatech s průsvitnou horní částí a s typickým pírkem ve vlasech. Publikum jí tleskalo ve stoje, což ji dojalo. "Musela jsem to chvíli rozdýchat, což moc nešlo, protože paní moderátorka na mě tlačila. Vůbec nevím, co jsem tam říkala, snad to bylo dobrý," svěřila se Ledecká na tiskové konferenci.
Ledecká vystřídala na trůnu pro nejlepšího českého sportovce Gabrielu Koukalovou a stala se dvanáctou ženskou vítězkou za posledních třináct let.
21. 12. 2018 23:18
Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká s rekordním náskokem vyhrála anketu Sportovec roku. Druhá Martina Sáblíková za ní skončila o 759 bodů. To je o 23 bodů větší odstup, než byl při dosud rekordním triumfu tehdejší wimbledonské šampionky Petry Kvitové v roce 2011.

Třetí příčku mezi jednotlivci obsadil stříbrný biatlonista z olympijského sprintu Michal Krčmář. Nejlepším kolektivem se staly vítězky tenisového Fed Cupu. Jde o osmé vítězství některého z tenisových týmů za posledních deset let.

Ledecká byla favoritkou letošního ročníku novinářské ankety prakticky hned od února, kdy na olympiádě v Koreji vyhrála superobří slalom na lyžích i paralelní obří slalom na snowboardu. Na první místo ji ve druhém kole hlasování nedalo jen sedmnáct z 244 členů Klubu sportovních novinářů.

Královna bílých svahů na trůnu vystřídala biatlonovou mistryni světa z roku 2017 Gabrielu Koukalovou a stala se dvanáctou ženskou vítězkou za posledních třináct let. Nadvládu žen přerušil jen v roce 2016 olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek.

Ledecká se na pódiu při slavnostním ceremoniálu objevila počtvrté. V letech 2013 a 2015 byla nejlepší juniorkou roku a loni skončila pátá mezi jednotlivci.

Triumf jí přála i jedna z nejúspěšnějších tváří ankety Sáblíková, která už posedmé skončila na pomyslných stupních vítězů. "To, co Ester předvedla, se ještě nikomu nikdy nepodařilo. Jsem ráda, že jsem mohla být i v dějišti olympiády a zažívat, že se to povedlo našemu sportovci. Ester je do toho zažraná a snaží se. Přeju jí to jak nikomu. Je to neuvěřitelné," řekla trojnásobná nejlepší česká sportovkyně roku.

Fedcupový tým vyhrál anketu popáté od roku 2011. Za posledních deset let se k tomu přidaly ještě tři triumfy daviscupového výběru. Tenisovou nadvládu v tomto období narušili jen v roce 2010 hokejová reprezentace a loni hráči malého fotbalu. Za tenistkami letos skončili basketbalisté ČR a hokejisté mistrovské Komety Brno.

V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, vyhrála plavkyně Barbora Seemanová, trojnásobná medailistka z mládežnické olympiády. Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu získala in memoriam tenistka Jana Novotná.

Anketa Sportovec roku 2018:

Jednotlivci: 1. Ester Ledecká (snowboarding/paralelní disciplíny a alpské lyžování) 2034 b., 2. Martina Sáblíková (rychlobruslení) 1275, 3. Michal Krčmář (biatlon) 1254, 4. David Pastrňák (hokej) 1090, 5. Veronika Vítková (biatlon) 1023, 6. Martin Šonka (závodní létání) 999, 7. Karolína Erbanová (rychlobruslení) 965, 8. Eva Samková (snowboarding/snowboardcross) 957, 9. Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková (tenis) 939, 10. Petra Kvitová (tenis) 840.

Týmy: 1. fedcupový tým tenistek ČR 532, 2. basketbalisté ČR 406, 3. hokejisté Komety Brno 262.

Junioři: 1. Barbora Seemanová (plavání) 99, 2. Barbora Malíková (atletika) 78, 3. Jakub Šťastný (cyklistika) 77.

Sportovní legenda - Cena Emila Zátopka: Jana Novotná (tenis).