Liberec v krásném utkání sebral body Plzni, vyrovnal Kováč

13. 9. 2013 22:13
Fotbalisté Dukly v předehrávce 8. kola první ligy otočili zápas s předposledním Brnem a na svém stadionu zvítězili 2:1.
Kováč se raduje se spoluhráčem Rybalkou.
Kováč se raduje se spoluhráčem Rybalkou. | Foto: ČTK

Praha - Šlágr fotbalové Gambrinus ligy mezi Libercem a Plzní byl oslavou fotbalu. A skončil zaslouženou remízou 1:1. Zatímco Viktoria byla lepší v první půli a šla do vedení po trefě Koláře, Slovan po obrátce předvedl heroický výkon a srovnal hlavičkou kapitána Kováče.

Plzeňští se tak udrželi na čele ligové tabulky, kterou vedou bez jediné porážky. Sesadit je ale může v pondělí Sparta, která hraje na hřišti nováčka Znojma. Liberec zůstává na třetím místě o bod za Plzní.

Vrba: Liberec byl důraznější

"První poločas byl z naší strany bázlivý, bez fotbalu. Potom jsme změnili taktiku a myslím si, že z naší strany byl druhý poločas velmi dobrý. Hráli jsme na riziko a zápas byl velice pohledný, kvalitní, před výbornou kulisou," uvedl po utkání liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

"Neřekl bych, že nám docházely síly, ale už jsme nedokázali být tak aktivní po převzetí míče. Liberec byl důraznější a přehrával nás v osobních soubojích. Zaslouženě vyrovnal, remíza je zasloužená," vyjádřil se plzeňský trenér Pavel Vrba.

Plzeň začala lépe, Kováč chyboval

Generálka obou týmů na evropské poháry začala aktivitou hostů. První šanci ještě Bakoš neproměnil, v osmé minutě ale po chybě Kováče prostřelil ranou mezi nohy brankáře Kováře reprezentant Daniel Kolář.

Úřadující mistr po gólu jasně dominoval a nadále zaměstnával obranu Slovanu zejména akcemi po pravé straně, kde se výborně doplňovali Rajtoral s Petrželou. Liberec se vzpamatoval až po půlhodině hry a Kozáčik musel zasahovat proti ráně Pavelky a dorážce Rabušice.

Zářili brankáři Kovář i Kozáčik

Úžasný fotbal pak nabídla hlavně druhá půle. Už po třech minutách musel skvělým zákrokem likvidovat tečovanou ránu Hořavy Kovář, který vzápětí vychytal Kovaříka zakončujícího z bezprostřední blízkosti.

Do obrovské šance se po centru Delarge dostal na druhé straně Šural, ale od bližší tyče pálil nad branku. Od 55. minuty přišel dvacetiminutový drtivý tlak Slovanu. Čaroval ale Kozáčik, který zlikvidoval dvě šance Rabušice a parádní ránu Pavelky.

Kováč se trefil poprvé po návratu

Hosté vyřešili i několik závěru a největší tlak přestáli. Potom ale paradoxně inkasovali. Kapitán Radoslav Kováč zůstal v útoku, naběhl si na centr Fleišmana a strážen "pouze" nevysokým Horváthem hlavou perfektně zakončil. Liberecký stoper zaznamenal vůbec svůj první gól po návratu ze zahraničních angažmá.

Poslední desetiminutovka přinesla hru buď a nebo. Útočili jak domácí, tak hosté, ti především z brejků. Hejda superšanci neproměnil a navíc byl v ofsajdu, Ďurišovu střelu pak chytil Kovář. Liberečtí pálili několikrát neúspěšně ze střední vzdálenosti a tak utkání skončilo zaslouženou dělbou bodů. Kapitán Plzně Pavel Horváth odehrál jubilejní 400. zápas v Gambrinus lize.

Dukla otočila zápas proti Brnu

Fotbalisté Dukly v předehrávce 8. kola první ligy otočili zápas s předposledním Brnem a na svém stadionu zvítězili 2:1. Na lavičce Zbrojovky nevyšla soutěžní premiéra trenéru Václavu Kotalovi, jehož tým nebodoval pošesté za sebou.

Ve druhém dnešním duelu hostí mistrovská Plzeň předposledního šampióna z Liberce, zápas sledujte ZDE!

V úvodu poslal Brno do vedení Markovič, těsně před přestávkou vyrovnal Pospěch a nejlepší střelec Dukly po změně stran druhou trefou dokonal obrat.

Domácí začali slávou, hosté gólem

Před utkáním legendy Dukly v čele s Josefem Masopustem symbolicky převzaly historické trofeje, které nový majitel klubu Petr Paukner v týdnu odkoupil od Příbrami. Tam poháry putovaly před šestnácti lety poté, co na Julisce načas skončil vrcholový fotbal.

Brnu dokonale vyšel úvod zápasu a hned z první šance šlo do vedení. Skalák v deváté minutě přešel přes Vrzala a přesnou přihrávkou našel tvrdě zakončujícího Markoviče. Nejlepší týmový střelec si proti svému bývalému klubu připsal čtvrtý zásah v sezoně.

Obrat zařídil probuzený kanonýr Pospěch

Dukla srovnala po několika šancích až těsně před přestávkou, když si na centr od rohového praporku naskočil Božič a jeho hlavičku poté z voleje prodloužil do branky Pospěch. Někdejší útočník Brna ukončil pětizápasovou sérii bez gólu a skóroval popáté v tomto ročníku.

Domácím se povedl i začátek druhé půle. Po standardní situaci v 54. minutě vystřelil nový hráč na hřišti Marek Hanousek, míč se dostal k Pospěchovi a ten podruhé v utkání pohotově zakončil. Skóre zápasu se poté již nezměnilo, přestože Pospěch zatoužil po hattricku a Vrzal trefil břevno.

8. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 1:1 (0:1)

Branky: 78. Kováč - 8. Kolář. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Pelikán. ŽK: Rabušic, Rybalka, Pavelka, Frýdek - Petržela, Hořava. Diváci: 6412.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Hušek (61. Frýdek), Pavelka - Šural (74. Kalitvincev), Rybalka, Delarge (88. Kolár) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hejda (82. Hubník), Procházka, Limberský - Horváth, Hořava - Petržela, Kolář (72. Ďuriš), Kovařík - Bakoš (59. Tecl). Trenér: Vrba.

Dukla Praha - Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 43. a 54. Pospěch - 9. Markovič. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Filípek. ŽK: Štetina - Janotka, Husár, Pernica, Fischer. Diváci: 2052.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Kalouda (74. Malý), Gedeon, Hlinka (46. Marek Hanousek) - Néstor, Pospěch, Mareš (87. Vorel). Trenér: Kozel.

Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Husár - Fischer - Pašek (77. Hyčka), Zavadil (72. Přerovský), Frejlach, Skalák (87. Škoda) - Markovič. Trenér: Kotal.

1. Plzeň 8 6 2 0 21:6 20
2. Sparta 7 6 1 0 19:5 19
3. Liberec 8 6 1 1 10:7 19
4. Teplice 7 4 2 1 18:8 14
5. Mladá Boleslav 7 3 3 1 12:6 12
6. Dukla 8 3 3 2 12:7 12