Liberecký objev. Tady zkoumají nohy Bílých Tygrů

5. 10. 2011 10:50
Termodynamické vložky chrání sportovce i lidi po úrazech
Chodidla hrají ve sportu i v životě větší roli, než by se zdálo
Chodidla hrají ve sportu i v životě větší roli, než by se zdálo | Foto: archiv Technické univerzity

Liberec - Hlava je jak střep. V kolenou řeže. V kotnících píchá. A do toho všeho ´rozhašená´ záda.

Za bolavým koktejlem neduhů se může skrývat přetížení z vrcholového sportu. Či těžká fyzická práce. A ´tisíc´ dalších důvodů.

Ale třeba jen neumíte pořádně chodit. Nebo máte docela jednoduše ploché nohy.

Pak stačí jedna obyčejná ´promenáda´ v Laboratoři sportovní motoriky Technické univerzity v Liberci. Hezky tam a zpátky po asi pět metrů dlouhém pásu s nášlapnou dynamometrickou deskou.

Další cesta vede k počítači, kam citlivá čidla přenesou obraz toho, jak člověk zatěžuje svá chodidla. A na konci všeho jsou speciální termoplastické stélky (lidově vložky) do bot, vytvarované každému na míru.

Čtěte také:
Špotáková je Oště - Pařka číslo 1. Na vojenském metru
Jediná šance Šebrleho. Pro MS potřebuje 8000 bodů

"Analýza chůze, spojená s doporučením  na nejvhodnější termoplastické stélky do bot,  může pomoci od bolesti vrcholovým a výkonnostním sportovcům, ale také všem ostatním lidem," řekla Aktuálně.cz Soňa Jandová, vedoucí univerzitní laboratoře.

Termoplastické vložky se hodí především lehkým atletům v disciplínách, založených na dynamickém odrazu a rychlém startu.

Tedy sprinterům, výškařům, skokanům do dálky a trojskokanů či oštěpařům. A pochopitelně vícebojařům.

V laboratoři je technika na špičkové světové úrovni

Termoplastické vložky Formhotics se zrodily na Novém Zélandu a jejich škála je široká.

Tvarují se pro běžnou chůzi, pro lidi s postiženími pohybového aparátu, na tlumení smyků a nárazů, pro běh i pro pacienty po operacích kyčlí nebo kloubů.

Problémy s patou trápily v letošní sezóně i Barboru Špotákovou
Problémy s patou trápily v letošní sezóně i Barboru Špotákovou | Foto: Reuters

Vyrábějí se rovněž termoplastické stélky na golf, pro snowboardisty a ´skejťáky´, pro děti, vložky do pracovních bot a také do dámské a pánské společenské obuvi.

Unikátní soubor přístrojů v ní slouží pacientům od konce září. Technika, jež odhaluje chyby při chůzi nebo vrozené vady na chodidle, stála víc než milion korun.

Odborníci z laboratoře spolupracují se sportovní lékařkou ze sousední ordinace a společně poznají, z čeho pramení zdravotní problémy vyšetřovaných pacientů.

Termoplastické stélky podpírají nožní klenbu, vedou nohu v ose pohybu a omezují bolesti po úrazech kolene a kotníku.

Vylepšují rychlé starty a brzdění, ulehčují odraz i dopad. Tlumí otřesy a chrání klouby, páteř, Achillovy šlachy. A oddalují únavu dolních končetin.

Vložky se dělají ´za tepla´ každému na míru

Kromě drahé dynamometrické desky se v laboratoři nachází také klasický přístroj na diagnostiku  plochých nohou - podoskop.

Praktičtí lékaři doporučují na ploché nohy například jednoduché cvičení. Pastelky se při něm zdvíhají ze země prsty. Prsty u nohou, samozřejmě.

Počítačový obraz ukáže tlak, který na chodidla dopadá
Počítačový obraz ukáže tlak, který na chodidla dopadá | Foto: archiv Technické univerzity

Na Technické univerzitě však mají onačejší zařízení. Pacientům na něm vymodelují přesně na míru zvláštní termoplastické vložky do bot.

Díky nim začnou lidé s plochýma nohama chodit zdravě a uleví se jim. "Sportovcům termoplastické vložky pomáhají třeba proti odraženým patám," poznamenala Jandová.

Biochemická laboratoř nepatří mezi státní zdravotnická zařízení. Vyšetření a termoplastické vložky si pacienti musí platit v plné výši.

"O úhradě bychom chtěli začít jednat s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou," konstatovala Jandová.

Termostatické stélky přežijí dvakrát kvalitní boty

Nejúspornější vyšetření na klasickém podoskopu a termostatické vložky vyjdou celkem na 1900 korun. Stélky  stojí od 1300 do 1900 korun, jejich vytvarování 300 korun a vyšetření také  300 korun. Stélky lze vkládat do různých bot stejného typu.

Termodynamická stélka ulevuje nejen noze, ale celému tělu
Termodynamická stélka ulevuje nejen noze, ale celému tělu | Foto: archiv Technické univerzity

"Životnost termodynamických stélek je zhruba dvojnásobná než životnost kvalitní obuvi,  zatímco běžné ortopedické vložky do bot vydrží tak půl roku," upozornila Jandová.

Speciální stélky se dají používat nejen do sportovních bot, ale i do společenské obuvi. V dámských lodičkách však nejsou tak silné jako v ´teniskách´.

Moderní přístrojové vybavení dokáže srovnat, jak se chůze vyšetřovaných pacientů změnila například po půl roce a odhalí všechny kladné i záporné změny.

Podobné pracoviště jako na Technické univerzitě je v MEDsportu v Hradci Králové, kde se pacientům věnuje lékař Miroslav Havrda.  

Univerzitní biomechanická laboratoř je součástí Laboratoře sportovní motoriky, kde se provádějí  také klasické zátěžové testy pro vrcholové sportovce.

Procházejí jimi fotbalisté Slovanu Liberec a Baumitu Jablonec, hokejisté Bílých Tygrů nebo liberečtí atleti.

 

Právě se děje

Další zprávy