reklama

Liga mistrů: Celtic chce postup potvrdit v Miláně

Celtic doma nad AC Milán vyhrál. Zopakuje to? Celtic doma nad AC Milán vyhrál. Zopakuje to? autor: Reuters
Postoupí do osmifinále LM Celtic, nebo Šachťar?

Milán/Doněck - Kvůli fotbalistům AC Milán, kteří se v polovině prosince zúčastní mistrovství světa klubů, se v úterý předehrává Liga mistrů.

Rozhodne se o pořadí ve skupině D, z níž do osmifinále postoupí kromě italského celku ještě Celtic Glasgow, nebo Šachťar Doněck. V kádru skotského mistra se opět začíná prosazovat Jiří Jarošík, na straně ukrajinského týmu hraje jiný Čech Tomáš Hübschman.

Lepší pozici si před posledními zápasy vytvořil Celtic, jenž má tříbodový náskok před Šachťarem. Kvůli horší vzájemné bilanci však mužstvo z britských ostrovů nyní musí bodovat, aby se s jistotou kvalifikovalo do další fáze. A to je jeho priorita.

Úkol to však bude více než složitý. Nastoupí na půdě milánského AC, jenž zatím oba zápasy na vlastním hřišti vyhrálo. "Půjdeme na trávník a zkusíme vyhrát. Opravdu totiž nevím, jak hrát jen na remízu," řekl před utkáním Gordon Strachan, kouč Celtiku Glasgow.

Na straně domácích nepanuje ideální atmosféra především kvůli výsledkům v lize. Proto klub slibuje fanouškům, že nic nevypustí, o čemž mluvil i jeho trenér Carlo Ancelotti: "Na cestu do Japonska ještě nemyslíme. Soustředíme se na zápas Ligy mistrů, protože skupinu chceme vyhrát."

Je to jeden z důvodů, proč v základní sestavě zřejmě neudělá tolik změn. Určitě však nemůže počítat se třemi zraněnými hráči, mezi něž patří Marek Jankulovski a Brazilci Ronaldo a Emerson.

Ztrácíme koncentraci, říká kouč Šachťaru

V souběžně hraném utkání se bude pokoušet o příznivý výsledek Šachťar Doněck proti Benfice Lisabon. Aktuálně druhý tým ukrajinské nejvyšší soutěže musí bezpodmínečně získat tři body.

"Naším největším problémem je koncentrace. V klíčových momentech ji ztrácíme, což se ukázalo i ve Skotsku," připomíná kouč Mircea Lucescu poslední utkání Ligy mistrů, v němž Doněck inkasoval rozhodující gól v 90. minutě.

Jenže také portugalský tým přijel na východ Evropy s určitým záměrem. "Nesmíme zapomenout na to, že Benfika má podobný cíl jako my a navíc se o dost zlepšila," tuší Lucescu. Benfika má o dva body méně, pokud vyhraje, zajistí si třetí místo a postup do Poháru UEFA.

Podobný scénář není příliš reálný. Alespoň podle bookmakerů, kteří favorizují domácí. Na jejich vítězství vypsali kurz kolem 1,7:1, z čehož vyplývá, že by Šachťar měl teoreticky svůj úkol splnit.

V případě zápasu AC Milán - Celtic Glasgow jsou však hladiny kurzů takové, že hned na první pohled sázkaře překvapí. Téměř všechny společnosti v Česku i v zahraničí věří nejvíce nerozhodnému výsledku s pravděpodobností 1,8:1 - 2:1.

Podle expertů tedy do osmifinále postoupí AC Milán z prvního místa, druhá pozice připadne Celtiku Glasgow. Jestli se tyto předpoklady naplní, bude známo v úterý večer. Přímý přenos utkání AC - Celtic vysílá ČT 4 Sport.

reklama