Rossi se v Assenu dočkal vítězství, "ocelový" Lorenzo pátý

Valentino Rossi v Assenu vyhrál po dlouhém půstu.
Rossi se dostal do čela jezdeckého pole v pátém kole, když předjel do té doby vedoucího Daniho Pedrosu na Hondě.
Zkušený Ital si v čele vytvořil nások, který kontroloval až do cíle oblíbené Dutch TT.
Vítěznému Rossimu (vlevo) po závodě gratuloval i zástupce nastupující generace, Španěl Marc Marquez.
Jorge Lorenzo potvrdil v Assenu pověst "muže z ocele". Poté, co si ve čtvrtek zlomil klíční kost a ještě v noci byl operován,...
29. 6. 2013 12:47

Assen - Valentino Rossi se v sobotní Velké ceně Nizozemska dočkal po více než dvou letech konečně vítězství v závodě MotoGP.

Fenomenální Ital vyhrál naposledy v GP Malajsie 2010 ještě na Yamaze. Pak dva roky na Ducati na nejvyšším stupínku chyběl, aby se na něj vyšvihl s návratem k japonské značce.

Nezničitelný Lorenzo

Senzací závodu byl start Jorge Lorenza. Španěl potvrzuje v Assenu pověst "muže z ocele". Poté, co si ve čtvrtek zlomil klíční kost a ještě v noci byl operován, v sobotu opět závodil a dojel na pátém místě.

Z dvojice českých jezdců MotoGP šachovnicový prapor viděl pouze Karel Abraham, jenž za 15. místo získal bod do hodnocení světového šampionátu.

"Je to sice zase jen jeden bod, ale vyjel jsem ho v plné konkurenci. Určitě je to nejcennější letošní bod, na druhou stranu je frustrující vědět, že to mohlo být o hodně lepší," řekl po závodě Abraham.

Lukáš Pešek jako jediný jezdec závod kvůli technickým problémům svého stroje Ioda-Suter nedokončil.

Kornfeil přišel těsně o bod

Jakub Kornfeil v klání třídy Moto3 na body nedosáhl. Po startu z osmnáctého místa se sice záhy probojoval do bodované patnáctky, ale v osmém kole se propadl na konec první dvacítky.

"Po startu jsem se dostal na třinácté místo. Dotáhli jsme tu skupinu před námi, ze které se pak stal ten obrovský vlak. Bohužel to dneska nevycházelo tak, jak bychom chtěli. Problémy ze čtvrtka prostě pořád přetrvávají a s tím se na té nejvyšší úrovni závodit nedá," řekl po závodě jezdec stáje  Redox RW Racing GP.

Pak s emu sice podařilo získat několik míst, ale v cíli byl odmáván na 16. pozici. Od bodu přitom jezdce sedlající stroj Kalex KTM dělilo pouze 62 tisícin vteřiny.

"Body byly na dosah, protože ta skupina byla fakt strašně velká. V posledních dvou kolech jsem se snažil jet trošku na krev, abych alespoň někoho předjel, a dovezl ten poslední bod za patnácté místo. Ani to se však nepodařilo a už potřetí v řadě odjíždíme ze závodiště bodově s prázdnou," dodal Kornfeil.

V dramatickém finiši si pro vítězství dojel zkušený Španěl Luis Salom na KTM.

Klíční kost si zlomil i Japonec

Zlomená klíční kost se pro účastníky MS stalo "hitem", v sobotu ráno si ji ve warm-upu zlomil také Japonec Takajaki Nakagami ve třídě Moto2. Závod se stal kořistí Pola Espargara, který až do cílové rovinky bojoval s Britem Scottem Reddingem.

Připravujeme podrobnosti

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Salom 38:20,086, 2. M. Viňales -0,122, 3. Rins (všichni Šp./Kalex) -0,282, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,378, 5. Á. Márquez (Šp.) (Šp./KTM) -0,416, 6. Folger (Něm./Kalex KTM) -19,646, ...16. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -35,948.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Salom 152 b., 2. M. Viňales 142, 3. Rins 117, 4. Folger 73, 5. Á. Márquez 59, 6. Oliveira 56, ...14. Kornfeil 27.

Moto2: 1. P. Espargaró (Šp./Kalex) 39:51,883, 2. Redding (Brit./Kalex) -0,117, 3. Aegerter (Švýc./Suter) -3,509, 4. Kallio (Fin./Kalex) -3,656, 5. Rabat (Šp./Kalex) -3,993, 6. Zarco (Fr./Suter) -4,073.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Redding 134, 2. P. Espargaró 104, 3. Rabat 86, 4. Kallio 78, 5. Aegerter 77, 6. Zarco 63.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 41:25,202, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -2,170, 3. Crutchlow (Brit./Yamaha) -4,073, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -7,832, 5. Lorenzo (Šp./Yamaha) -15,510, 6. Bradl (Něm./Honda) -27,519, ...15. Abraham (ČR/ART) -1:04,426, Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Pedrosa 136, 2. Lorenzo 127, 3. M. Márquez 113, 4. Crutchlow 87, 5. Rossi 85, 6. Dovizioso (It./Yamaha) 65, ...22. Abraham 3.