reklama

Video: Indy 500 plná dramat. Alonso neviděl cíl, Dixon letěl vzduchem

Scott Dixon (9) letí nad monopostem Helia Castronevese. Scott Dixon (9) letí nad monopostem Helia Castronevese. autor: Reuters
Fernanda Alonsa i za mořem zklamal motor Honda, Španěl v premiéře v Indy 500 nedojel do cíle.

Indianapolis - I když Fernando Alonso neviděl cíl nejpopulárnějšího amerického formulového závodu 500 mil Indianapolis, na legendárním oválu v neděli triumfoval jezdec se zkušenostmi z formule 1.

Pro životní vítězství si dojel Japonec Takuma Sató, když v dramatickém závěru za sebou v souboji čtyřicátníků udržel dotírajícího trojnásobného vítěze Heila Castronevese.

Alonso přebírá v Indy štafetu šampionů F1. Uspěje jako Fittipaldi, nebo propadne jako Fangio? Alonso přebírá v Indy štafetu šampionů F1. Uspěje jako Fittipaldi, nebo propadne jako Fangio? Prohlédněte zde

Alonso, který kvůli zámořskému závodu vynechal Velkou cenu Monaka formule 1, sice po startu přišel o pátou pozici, ale pak začal zrychlovat a několikrát se objevil v čele závodu.

Španěla však i za mořem dostihly chronické problémy s motorem Honda, jaké zná z týmu McLaren. Agregát mu vypověděl služby 21 kol před koncem závodu na 250 okruhů.

Alonso končí v Indy 500:

I přes předčasný konec si ale rodák z Ovieda nestěžoval. "Slyšel jsem rachot z motoru a pak jsem viděl kouř. Je to velká škoda, měl jsem slušně rozjetý závod. Kdo ví, jak bych dopadl. Jelo se mi dobře, několik kol jsem vedl. Určitě bych se rád vrátil. A to už budu vědět, do čeho jdu," uvedl v rozhovoru pro televizi ABC.

Na 300 000 diváků v hledišti bylo svědky několika divokých havárií. Tou nejhorší byla už v úvodní fázi závodu kolize držitele pole position Scotta Dixona, který škrtl o monopost Jaye Howarda a s vozem se vznesl do vzduchu.

Dixonova formule se pak roztříštila o bezpečnostní bariéry, ale Novozélanďan vyvázl jen s šokem. Štěstí měl při kolizi Castroneves, nad nímž Dixon prolétl.

Dixonova divoká havárie:

Alonso byl už druhým pilotem stáje Andretti Autosport, který musel kvůli motoru Honda odstoupit. Před ním smůla postihla i šampiona z Indy 2014, Ryana Hunter-Reaye. Přesto měl nakonec Michael Andretti důvod k radosti, protože vítěz Sató patřil také do jeho stáje.

40letý Japonec do IndyCar přišel z formule 1, kde během let 2002 až 2008 odjel za stáje Jordan, BAR a Super Aguri 90 Grand Prix. Nejlepším výsledkem bylo třetí místo z GP USA 2004, která se jela právě v Indianapolisu.

reklama