Bojovník Milík byl krůček od obhajoby, jubilejní Zlatá přilba putuje do Austrálie

Radek Vičík Radek Vičík
30. 9. 2018 16:47
Václav Milík se po těžkém pádu v semifinálové skupině otřepal a ve finále se před pardubickými fanoušky probojoval na stupně vítězů.
Jason Doyle s trofejí pro vítěze jubilejního 70. ročníku Zlaté přilby.
Jason Doyle s trofejí pro vítěze jubilejního 70. ročníku Zlaté přilby. | Foto: ČTK

Pardubice - Úřadující mistr světa Jason Doyle triumfoval v 70. ročníku Zlaté přilby Ve finále jubilejního závodu porazil v Pardubicích Slováka Martina Vaculíka a obhájce vítězství Václava Milíka.

Jeho finálové naděje na obhajobu málem vyhasly v poslední jízdě druhé semifinálové skupiny. Český jezdec trefil díru na trati, šel k zemi  a o jeho motocykl "zakopl" zkušený Nicki Pedersen. Zatímco Dán odkulhal do boxů, Milík skončil v péči lékařů. Po chvíli ale opustil sanitku, vrátil se ke svému motocyklu a rychle se začal připravovat na finále.

Tam se po startu z vnějšku dokázal probít na druhou příčku za suverénního Doyla. Na cílové čáře však českého reprezentanta o pár decimetrů předčil Vaculík. "Pád mě ovlivnil. Byla to velká rána a je mi pořád špatně," přiznal Milík pro Českou televizi krátce po finále.

Jezdec domácího klubu byl jediným Čechem, který ze semifinálových skupin postoupil mezi nejlepší dvanáctku.

Vítězný Australan byl nadšený. "Je to neuvěřitelné, je to jako získat titul mistra světa. Jízda na šest kol je hodně náročná. Po čtyřech kolech jsem měl skoro pocit, že mi dojde palivo.," svěřil si Doyle.

Jubilejní Zlatá přilba byla vyvrcholením třídenního pardubického plochodrážního víkendu. Už v pátek večer viděli fanoušci velké drama. Ve třetím závodě MS juniorů do 21 let  neudržel Polák Maksym Drabilk šestibodové vedení z předchozích podniků a v poslední jízdě pod umělým osvětlením se šampionem stal o dva body jeho krajan Bartosz Smektala. Ten tak vrátil svému soupeři loňskou porážku.

44. ročník tradičního juniorského závodu o Zlatou stuhu vyhrál v sobotu Patrik Hansen z Dánska.

Zlatá přilba, 70. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:

Finále A: 1. Doyle (Austr.), 2. Vaculík (SR), 3. Milík (ČR), 4. Thomsen (Dán.), 5. Sajfutdinov (Rus.), 6. Lindbäck (Švéd.).

Finále B: 1. Andersen (Dán.), 2. Žagar (Slovin.), 3. J. Holder (Austr.).

MS juniorů na ploché dráze - 3. finále v Pardubicích:

Finále: 1. Smektala (Pol.), 2. Lambert (Brit.), 3. Kubera, 4. Drabik (oba Pol.), další pořadí: 12. Kvěch 5, 15. Hájek 2, 16. Chlupáč 1, 17. Mikel (všichni ČR) 0.

Konečné pořadí: 1. Smektala 56, 2. Drabik 54, 3. Lambert 48, …20. Kvěch 5, 21. Hájek 3, 22. Chlupáč 1.