7. 11. 2009 16:28
Vedoucí muž Aojama zajel pátý nejrychlejší čas
Karel Abrahám
Karel Abrahám | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Valencie - Karel Abraham zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Valencie silničních motocyklů sedmý čas a do posledního závodu sezony v kategorii do 250 ccm odstartuje ze druhé řady.

Druhý český zástupce ve třídě, která v této podobě letos končí, Lukáš Pešek byl osmnáctý.

Devatenáctiletý Abraham zaznamenal svůj druhý nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně, který překonalo jen páté místo ze Sachsenringu.

Časem 1:37,271 zaostal o sekundu za domácím Alexem Debónem, jenž měl v závěru kvalifikace těžký pád a opustil trať na nosítkách. Přesto ho už nikdo v závěru nepřekonal.

Pátý čas zajel lídr průběžného pořadí Hiroši Aojama z Japonska, jenž má blízko zisku posledního titulu ve čtvrtlitrech, než se tato třída promění v kategorii Moto2.

Aojamovi stačí dokončit nedělní závod na 11. místě a nemusí se ohlížet na to, jak dopadne jeho jediný rival v MS Ital Marco Simoncelli.

V nejslabší kategorii do 125 ccm se talentovaný Jakub Kornfeil kvalifikoval 31. časem. Za nejrychlejším Juliánem Simónem, již jistým mistrem světa ze Španělska, zaostal o tři a půl sekundy.

Bývalý světový šampion Casey Stoner z Austrálie vyhrál kvalifikaci královské třídy MotoGP před domácími Danielem Pedrosou a Jorgem Lorenzem.

Čtvrté místo obsadil šampion Valentino Rossi z Itálie. Devátý čas zajel Američan Ben Spies, jenž před dvěma týdny získal titul v MS superbiků a v příští sezoně přestoupí právě do MotoGP.