18. 7. 2009 16:32
Karel Abraham se dlouho pohyboval na druhé pozici
Karel Abraham
Karel Abraham | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Sachsenring - Až v posledních sekundách dnešní kvalifikace přišel Karel Abraham o první řadu pro nedělní start Velké ceny Německa v mistrovství světa silničních motocyklů.

Devatenáctiletý český jezdec na aprilii strávil většinu propršené kvalifikace kategorie do 250 ccm na druhé pozici, v závěru ho však zrychlující soupeři odsunuli na páté místo.

Abraham se sice na Sachsenringu nedočkal svého premiérového startu závodu MS z první řady, i tak si však připsal nejlepší kvalifikační výsledek v kariéře.

Že se mu na mokru daří, předvedl brněnský jezdec už v dopoledním volném tréninku, v němž zajel nejrychlejší čas.

Kvalifikaci vyhrál mistr světa Marco Simoncelli z Itálie, jenž se jako jediný dostal pod minutu a 33 sekund. Abrahamovo nejlepší kolo bylo zhruba o půldruhé sekundy pomalejší, na čtvrtého Hirošiho Aojamu ovšem mladý Čech ztratil jen 27 tisícin sekundy.

Smolnou kvalifikaci prožil druhý český zástupce ve čtvrtlitrech Lukáš Pešek, jenž v jejím úvodu skončil po kolizi se soupeřem na zemi v ochranné zóně.

Kvůli opravě motorky přišel o mnoho drahocenných minut a jeho maximem byl 13. čas, což pro něj znamená čtvrtou řadu na roštu.

V královské kategorii MotoGP zajel nejlepší kvalifikační čas lídr šampionátu Valentino Rossi.

Slavný Ital na yamaze prolétl svým posledním kolem už po vypršení času za 1:32,520 a o více než půl sekundy porazil svého týmového kolegu Jorgeho Lorenza ze Španělska. V první řadě je na startu doplní australský šampion z roku 2008 Casey Stoner s ducati.

V nejslabší třídě do 125 ccm odstartuje z konce páté řady český nováček Lukáš Šembera na aprilii, jenž obsadil v kvalifikaci 20. místo. Na nejrychlejšího Španěla Juliána Simóna ztratil téměř čtyři sekundy.