reklama

"Táta je můj nejlepší kamarád." Kolocová v plné rychlosti překonává i svoji mysl

Aliyyah Kolocová stojí vedle své rekordní Buggyry. Aliyyah Kolocová stojí vedle své rekordní Buggyry. autor: Buggyra
Aliyyah Kolocová nemá jen soupeře na závodní dráze, ale i ve své hlavě. Jmenuje se Aspergerův syndrom a mladá pilotka chce v boji s ním pomoci i dalším lidem.

Je jí čerstvě šestnáct let a v tahači už jela rychlostí téměř 300 km/h. Někomu může připadat jedno z dvojčat šéfa Buggyry Martina Koloce na první pohled uzavřené a možná i namyšlené. Jenže příběh Aliyyah je přece jen složitější než jen prvoplánová "protekční dcera s nosánkem nahoru".

Patnáct let a skoro "tři sta z místa". Tak mladá pilotka Buggyry lámala rekordy Patnáct let a skoro "tři sta z místa". Tak mladá pilotka Buggyry lámala rekordy Prohlédněte zde

Závodění se věnuje teprve rok a půl. Volant vzala do ruky poté, co jí zdravotní  problémy definitivně uzavřely cestu na světové tenisové kurty. Je učenlivá, přemýšlivá. Zároveň ale mimo okruh svých nejbližších hodně nesvá a nemluvná.

"Aliyyah byla vždy trochu jiná než ostatní děti, neměla kamarádky a kamarády. Hodiny se zabývala kreslením mandal, přemýšlela o dospělých tématech a svoje nitro s nikým nekomunikovala," prozrazuje otec Martin Koloc.

"Sociální interakce s neznámými lidmi byla takřka nemyslitelná a velmi těžko někomu projevila důvěru. Před třemi lety jsem situaci řešil s odborníky, následovala série vyšetření. Nakonec vyšlo najevo, že za vším stojí Aspergerův syndrom," vzpomíná otec Koloc.

Mladá závodnice splňuje téměř učebnicově všechny znaky této nervové poruchy včetně těžkého navazování nových kontaktů. "Davida (Vršeckého) zná odmala, ale to, jak se sladila v krátkém čase s Tomášem (Engem), Robinem (Dolejšem), Jarkem (Janišem) a zbytkem týmu považuju za malý zázrak," přiznal Koloc.

Pro mladičkou dívku byla diagnóza zpočátku velká rána. Ale brzy se s ní dokázala vyrovnat. "Strašně mi tenkrát pomohla sestra Yasmeen. Je to i fantastická kamarádka," vzpomíná Aliyyah Kolocová na chvíle sdílené se svým dvojčetem.

Teď se rozhodla bojovat nejen se soupeři na závodních tratích, ale aspoň na dálku i s Aspergerovým syndromem. A to jako ambasadorka nadace Smiling Eyes Foundation.

Aspergerův syndrom

  • Jedna z poruch autistického spektra.
  • Stav poprvé popsal v roce 1944 rakouský pediatr Hans Asperger (1906 - 1980).
  • Jeho nositelé mají nadprůměrný intelekt, analytické schopnosti a vynikající jazykové předpoklady. Zároveň však těžce navazují kontakty či sociální interakci.

"Mluvit o Aspergerově syndromu je lepší než to držet v sobě. A to radím všem dětem i dospělým se stejnou poruchou. V okamžiku dvou milionů zhlédnutí mého klipu přispějí partneři nadace financemi, které budou použity na řešení problémů dětí s Aspergerovým syndromem," říká mladá pilotka.

"Nechci se stavět do pozice nějaké bojovnice s osudem. Jde mi jen o to dokázat, že tam, kde je vůle, síla a patřičné zázemí, se dá dokázat skoro všechno," vysvětluje závodnice, kterou na konci prázdnin čeká v Mostě debut v mistrovství Evropy tahačů na okruzích.

Video z rekordního pokusu na letišti v Panenském Týnci mělo premiéru v den narozenin Martina Koloce. "Aliyyah za mnou přišla s tím, že jsem její nejlepší kamarád. Najednou jsem byl v situaci, kdy jsem toho chtěl strašně moc říct, ale nějak to nešlo…" dodává dojatý otec.

Aliyyah se snaží překonat světový rekord BUGGYRA brand |  04:50
reklama