Alonso ukončil kouzlo, jako první zopakoval vítězství

24. 6. 2012 16:01
Fernando Alonso ve Ferrari vyhrál Velkou cenu Evropy formule 1
Fernando Alonso španělské fanoušky potěšil.
Fernando Alonso španělské fanoušky potěšil. | Foto: Scuderia Ferrari

Praha/Valencie - jedinečná série této sezony formule 1 skončila. Fernando Alonso jako první pilot dokázal zopakovat svoje vítězství. Stalo se tak v neděli v osmém dílu sezony, Velké ceně Evropy.

Alonso vyhrál před dalšími dvěma mistry světa, Kimi Räikkönenem a Michaelem Schumacherem. Španěl, který startoval až z jedenáctého místa, také vede průběžné hodnocení světového šampionátu.

Na stupních vítězů se sešli tři bývalí mistři světa. Navíc všichni mají něco společného s Ferrari.

"Vyhrát doma je úžasné. Nemám slov. Něco takového se mi povedlo jen v Barceloně 2006, je to krásné. Považuju to za nejlepší svůj triumf," řekl dojatý vítěz.

Ve Valencii se přitom děly opravdu divoké věci. Jasný lídr závodu Sebastian Vettel nedojel kvůli poruše vozu, v závěru ho „napodobil“ také v té chvíli druhý Romain Grosjean. V předposledním kole pak narazil Pastor Maldonado na Lewise Hamltona, který tak přišel o třetí pozici.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Vettelova spanilá jízda

Od začátku závodního víkendu všechno směřoval ke třetímu triumfu Sebastiana Vettela ve Valencii za sebou. Obhájce titulu byl nejrychlejší v pátek, vyhrál sobotní kvalifikaci a od startu nedělního závodu byl o třídu před svými soupeři.

Druhý Hamilton nedokázal držet krok a náskok lídra po deseti kolech narostl na 11,4 vteřiny. Když ve 29. kole vyjel na trať safety car, byla to jen drobná komplikace. Vettel v klidu přezul a po restartu zase vedl.

Naopak druhá zastávka v boxech byla skoro fatální pro Hamiltona. Monopost spadl ze zvedáku, výměna pneumatik trvala dlouhých 14 vteřin. Brit se vrátil až na šestém místě.

One man show skončila ve 34. kole. Vedoucí Red Bull z ničeho nic zpomalil a Vettel ho musel odstavit. Frustrovaný Němec házel na zem rukavice, ale to mu už nebylo ni platné.

"Nevíme, co se stalo. Auto přestalo jet a náhle se vypnul motor. Možná to je stejný problém, jaký měl Mark (Webber) v pátek. Musíme zjistit, co se stalo," popsal svoji situaci zmatený Vettel.

Geniální strategie

Do vedení se tak dostal Alonso. Ferrari se vyplatila skvělá taktika, která domácího pilota dostala do čela až ze šesté řady startovního roštu. Alonso jen první dvě série na měkkých gumách, čímž získal rozhodující výhodu do dramatického finiše. Španěl vedl před Grosjeanem, za ním jeli Hamilton, Räikkönen a Maldonado.

Co se poruch vozů týče, Vettel neměl být poslední obětí. 16 okruhů před cílem ztichl také Grosjeanův Lotus. Tady byla na vině elektorinstalace.

Neřízená střela z Venezuely bez bodu

Zatímco Alonso udělal všechno, aby nezopakoval montrealskou blamáž, začaly rychle odcházet gumy Hamiltonovi. Před McLaren se dostal na druhé místo Räikköen. Apatit na stupně vítězů měl však i Maldonado.

Jenže Venezuelan svoji touho po druhé „bedně“ v kariéře přehnal. V předposledním kole v dramatickém souboji Hamiltona sestřelil, byť měl britský pilot stále volbu stopy.

"Nenechal mi tam místo, nemlůhl jsem tomu zabránit. Nevím, proč tak jezdí!" divil se po závodě Maldonado, který i bez předního křídla dojel desátý.

Bodu za desáté místo se ale nedočkal, protože dodatečně dostal trest průjedu boxovými uličkami, což v tomto případě plus 20 vteřin k času. Maldonado tak spadl na 12. pozici. Bod na jeho úkor získal týmový kolega Bruno Senna.

Nic dalšího dramatického se už nestalo, a tak si Alonso mohl dojel pro vítězství ve Velké ceně Evropy i se pro vedení v šampionátu se 111 body. Druhý je Mark Webber z Red Bullu (91) a třetí Hamilton (88).

Výsledky závodu byly dlouho nejisté, protože ředitelství závodu zkoumalo Schumacherovo provinění. Sedminásobný mistr světa totiž pod žlutými vlajkami použil systém DRS. Nakonec trestu unikl, protože výstupy z telemetrie Mercedesu ukázaly, že v inkriminovaném místě dostatečně zpomalil.