reklama

"Zdraví je prvořadé." Třetí cestu slovenského týmu do Le Mans zhatil koronavirus

Tým ARC Bratislava na startu závodu Asian Le Mans Series na australském okruhu The Bend. Tým ARC Bratislava na startu závodu Asian Le Mans Series na australském okruhu The Bend. autor: Asian Le Mans Series Championship
Kvůli obavám z koronaviru opustil tým ARC Bratislava asijský šampionát, a přijde tak o třetí start v legendární čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Slovenská stáj se stala průkopníkem tak zvané asijské cesty na okruh Circuit de la Sarthre. Ze šampionátu Asian Le Mans Series vede totiž vzhledem k počtu startujících relativně snadnější cesta zajistit si své místo na nabitém startovním roštu v Le Mans.

Takto se šéf týmu a pilot v jedné osobě Miro Konôpka dostal s prototypem kategorie LMP2 díky výsledkům v asijském seriálu na start v roce 2017 i loni. Do třetice to ale letos nevyjde. Na vině jsou obavy členů týmu z koronaviru, který nejvíc řádí právě v Asii.

Asian Le Mans Series měla za sebou dva závody, když Konôpka nejdřív na sociálních sítích oznámil, že barvy ARC Bratislava nebudou ve druhé polovině sezony k vidění. Jako důvod uvedl "nepředvídané osobní důvody".

Později ale přiznal, že před závody v Malajsii a Thajsku je na vině strach z koronaviru. "V týmu mám lidi ze sedmi zemí. Thajsko je po Číně druhým nejvíce postiženým státem," uvedl 58etý Konôpka pro agenturu TASR.

"Našim inženýrům se zdá riziko návštěvy země v takové situaci nepřiměřené, několik členů týmu nechtělo odletět do této oblasti. Proto jsme po zhodnocení všech rizik byli nuceni naši účast v Asian Le Mans Series ukončit. Přece jen, zdraví je prvořadé," dodal boss úspěšné slovenské stáje.

24 hodin Le Mans 2017: Miroslav Konopka, Konstantīns Calko a Rik Breukers 24 hodin Le Mans 2017: Miroslav Konopka, Konstantīns Calko a Rik Breukers Foto: ARC Bratislava via Facebook

ARC Bratislava nebyl jediným týmem, který v sobotu na startu čtyřhodinovky v Sepangu chyběl. Závodní pole bylo proti předchozímu klání v Austrálii ochuzeno o tři čtyři vozy, naopak jeden speciál byl přihlášen navíc.

To vedlo vedení šampionátu k prohlášení, že bedlivě sleduje dění kolem šíření koronaviru v asijsko-pacifickém regionu. "Aktuální doporučení nemají vliv na konání závodů na čtyři hodiny v Sepangu a v Buriramu," stálo v oficiálním komuniké vydaném minulý týden.

A opravdu se v Malajsii závodilo. Poslední díl šampionátu má thajský Buriram hostit už tento víkend.

reklama