Aktualizováno 26. 6. 2015 15:54
Kvalifikace na Velkou cenu Nizozemska silničních motocyklů.
Karel Hanika na KTM třídy Moto3.
Karel Hanika na KTM třídy Moto3. | Foto: KTM Images

Assen - Karel Hanika na KTM byl třetí v kvalifikaci třídy Moto3 na Velkou cenu Nizozemska silničních motocyklů a do zítřejšího závodu tak vystartuje z první řady. Za vítězným Italem Eneou Bastianinim zaostal o čtyři desetiny vteřiny.

Jakub Kornfeil na dalším KTM obsadil až 25. místo se ztrátou 1,733 sekundy, Karel Abraham kvůli zranění v Assenu nestartuje.

Hanika si nejlepším výsledkem kariéry v MS v boji o pole position drží letošní skvělou kvalifikační formu. Po třech startech z druhé řady se prvně dostal mezi nejlepší tři jezdce.

Brněnský závodník byl ještě dvacet minut před koncem kvalifikace na vedoucí pozici, ale pak ho překonal Bastianini. V poslední minutě pak ještě Haniku překonal druhý jezdec sedlající Hondu, Jorge Navarro ze Španělska.

V královské třídě MotoGP se letos poprvé postaví na pole position Valentino Rossi. Italský jezdec Yamahy o 231 tisícin vteřiny porazil Aleixe Espargara na Suzuki, v první řadě startovního roštu je zítra doplní další Španěl Marc Marquez s Hondou.

V Moto2 dominoval lídr seriálu Johann Zarco z Francie, vedle nějž se postaví do první řady jeho pronásledovatelé Esteve Rabat a Sam Lowes.

Kvalifikace na Velkou cenu Nizozemska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Assenu:

Moto3: 1. Bastianini (It./Honda) 1:41,283, 2. Navarro (Šp./Honda) -0,335, 3. Hanika -0,400, ...25. Kornfeil (oba ČR/KTM) -1,733.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 1:36,346, 2. Rabat (Šp./Kalex) -0,287, 3. Lowes (Brit./Speed up) -0,532.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:32,627, 2. A. Espargaró (Šp./Suzuki) -0,231, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,259.