reklama

Česká rallye startuje na Valašsku. Už naostro

Vzpomínka na vozy WRC. Letos pouze 1 posádka ve třídě N1 a 43 vozů N4 Vzpomínka na vozy WRC. Letos pouze 1 posádka ve třídě N1 a 43 vozů N4 autor: Tomáš Adamec
Valašská rallye 2008 je druhý podnik MMČR

Praha - Přestože Mezinárodní mistrovství ČR v rallye začalo již v lednu při Jänner rallye v Rakousku, pro mnohé posádky i fanoušky začíná domácí automobilová soutěž teprve o tomto víkendu při Valašské rallye.

Do českého šampionátu se opět vrací dvojnásobný šampion Roman Kresta s navigátorem Petrem Grossem, který si při osmdesáti seznamovacích kilometrech vyzkoušel nový vůz Mitsubishi Lancer EVO 9.

"Hlavně jsme zkoušeli dlouhou řadu různých, často i velmi drobných změn. Především na podvozku. Musím poděkovat mechanikům, protože v chladu a mokru si pořádně mákli. Téměř pořád byli pod autem. S testem jsem velmi spokojen. Naprosto splnil naše očekávání," uvedl po testech Kresta.

Rallye Šumava Bude i sníh? Počasí v kopcích u Valašského Meziříčí se rychle mění. Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Se stejným vozem nebude chybět ani vítěz úvodního podniku a úřadující absolutní mistr ČR - Václav Pech, který se pochlubil, že se pro letošní ročník připravoval hlavně fyzicky:

"Po čtyřech letech se mi před zahájením sezony podařilo zhubnout deset kilo a ještě pořád hubnu a hodně cvičím. Valašská rallye se mi líbí, dokázali jsme zde již dvakrát zvítězit, ale může být hodně zrádná a náročná," varuje Pech.

"Skoro celá první etapa se navíc pojede v noci a podmínky na Valašsku jsou momentálně skoro zimní. Při tomto nestálém počasí bude určitě hrát významnou roli správná volba pneumatik. Po dlouhé pauze už se ale s Petrem (Uhlem) zase těšíme na závodění a budeme se snažit o co nejlepší výsledek," dodává český šampion.

Čtěte také:
Kresta pojede český šampionát, chce získat třetí titul

Letos poprvé se představí také Josef Peták v Peugeotu 207 S2000. V Milovicích se na závod připravoval také Daniel Landa v Mitsubishi Lancer EVO 7. Před konkurencí na Valašské rallye má zdravý respekt i Jiří Wolf:

Kalendář MMČR v rallye 2008

IQ-Jänner Rallye (4. - 5. ledna 2008)
Valašská Rallye (28 - 29. března 2008)
Mogul Šumava Rallye Klatovy (10. - 12. dubna 2008)
Rallye Český Krumlov (1. - 3. května 2008)
Agrotec Rally Hustopeče (30. - 31. května 2008)
Horácká Rally Třebíč (19. - 21. června 2008)
Rally Bohemia (3. - 5. července 2008)
Barum Rally Zlín (ME + IRC - 22. - 24. července 2008)
Fuchs Oil Rally Příbram (19. - 21. září 2008)

"Kondice je dobrá, pochopitelně jsou rezervy ve váze posádky a tělesné kondici. My ale budeme vše dohánět psychickou pohodou, na které začneme pracovat již v úterý někde při vínku s kamarády z rallye, kteří začnou najíždět na závody před tréninkem," směje Wolf a dodává: "Pochopitelně všeho s mírou."

Monte Carlo v Česku

Sedmadvacátý ročník Valašské rallye startuje v pátek (16:50) i v sobotu (9:00) na náměstí ve Valašském Meziříčí. Na 81 přihlášených posádek přitom čeká 177 km ve třinácti rychlostních zkouškách.

Páteční etapa se pojede navíc zčásti za tmy a po celou dobu ryze asfaltové soutěže v kopcovitém terénu lze počítat s typickými nástrahami jara, jako jsou například velké rozdíly teplot či zbytky zimního posypu na trati.

Vsetínští pořadatelé připravili tři nové úseky rychlostních zkoušek a posádky zavítají až ke Štramberku a k Odrám.

"Tyto zkoušky budou nejatraktivnější. U Štramberka se pojede po úzkých cestičkách mezi lesy a poli. Tratě u Oder připomínají slavné Monte Carlo, je to ze zatáčky do zatáčky. Divácky atraktivní bude rovněž okruh u Juřinky," uvedl ředitel závodu Miroslav Hošák.

O výsledcích Valašské rally Vás budeme informovat přímo z místa konání spolu s fotografiemi.

Průběžné pořadí MMČR v rally 2008:
Pořadí Závodník Celkem bodů
1. Václav Pech (ČR) 45
2. Pavel Valoušek (ČR) 39
3. Raimund Baumschlager (Rakousko) 23
4. Jani Paasonen (Finsko) 15
5. Franz Wittmann (Rakousko) 12
6. Kris Rosenberger (Rakousko) 10
7. Karel Trojan (ČR) 9
8. Petr Gavlák (Slovensko) 8
9. Ernst Haneder (Rakousko) 8
10. Václav Arazim (ČR) 7

reklama