reklama

Charouz: Vettel ještě zrychlí. A Schumi věk nezastaví

Rezervní jezdec Renaultu hodnotil start sezony F1

Praha - Famózní výkon úřadujícího šampiona Sebastiana Vettela, senzační výsledek mladých talentů i podcenění situace ze strany Ferrari.

Tyto tři momenty považoval za nejzajímavější v úvodním závodě sezony formule 1, který se tento víkend odjel v australském Melbourne, jediný český zástupce v nejpopulárnější motoristické soutěži světa, rezervní pilot týmu Lotus Renault Jan Charouz.

Třiadvacetiletý český závodník, jenž se momentálně připravuje na start sezony Renault World Series, také zhodnotil šance sedminásobného šampiona a legendy Michaela Schumachera, který první závod nové sezony nedojel.

Čtěte také:

Číňan šampionem F1? Do pěti deseti let je to tady
Charouz: Bez rallye by Kubica nikdy nebyl tak dobrý
Mistr světa Vettel začal sezonu suverénním vítězstvím

"Výsledek Michaela Schumachera si myslím byl očekávaný. Reflexy, fyzický výkon - v tom se už nemůže srovnávat s mladými kluky," myslí si talentovaný český pilot.

Jak hodnotíte ze své pozice rezervního jezdce Renaultu závod v Melbourne a čím vás zaujal?

Myslím si, že nejzajímavějšími momenty byly výsledky Sergia Péreze (dojel sedmý, nicméně monoposty Sauberu byly diskvalifikovány pro nepovolené úpravy - pozn. red.) a Vitalije Petrova (třetí místo, pozn. red.), to se určitě nečekalo. To je super úspěch a překvapení pro všechny. Spíše se divím, že Heidfeld byl tak vzadu (nahradil u Renaultu zraněného Kubicu, pozn. red.), čekal jsem, že na tom bude lépe.

Jan Charouz v Brně Foto: BPA / Miloš Rybář

Co výkony Red Bullu a nakonec vítězného úřadujícího šampiona Sebastiana Vettela?

Výkon Sebastiana Vettela byl skvělý. Trochu jsem byl překvapený, kolik ztratil Mark Webber (skončil pátý, pozn. red.), myslel jsem si, že bude určitě rychlejší. Ale je vidět, že Red Bull má absolutně navrch, tenhle rok. Loni měli také navrch, jenže měli problémy s autem. Letos určitě těch poruch bude méně, navíc budou minimálně stejně rychlí jako loni a myslím, že i těch chyb budou dělat méně.

Red Bull navíc neměl ve svých monopostech zabudován systém KERS…

Určitě se dá čekat, že budou ještě rychlejší.

Jak hodnotíte výkon Michaela Schumachera?

Výsledek Michaela Schumachera si myslím byl očekávaný. Přes zimu žádné zázračné zrychlení auta ani jezdce neproběhlo. Já si myslím, že věk musí hrát nějakou roli. Reflexy, fyzický výkon - v tom se už nemůže srovnávat s mladými kluky. Není to samozřejmě jenom v něm, ale ani on, ani auto jeho výsledkům moc nepomáhají.

Šampion Vettel kraluje F1 i v úvodu nové sezony Šampion Vettel kraluje F1 i v úvodu nové sezony Prohlédněte zde

Co očekáváte od příštího závodu v Malajsii?

Myslím si, že to bude podobné. Ale Ferrari určitě zrychlí, zdá se mi, že možná trochu podcenili konkurenci. Musí se pokusit něco vymyslet, aby byli příště rychlejší. A také si myslím, že Heidfeld bude výš.

Vaše sezona (seriál Renault World Series) také zanedlouho odstartuje, v jaké fázi přípravy jste?

Tak momentálně pracuji na fyzické kondici. Nabral jsem nějakou svalovou hmotu, ale jsem až příliš těžký, takže něco budu muset shodit. Jinak tým má poslední neoficiální testy (před týdnem byly poslední oficiální) a je v poslední fázi přípravy na sezonu. Ale myslím, že připraveni budeme dobře.

A jaké očekávání od této sezony máte?

Chtěl bych se pohybovat a dojíždět v první pětce nejlepších.

reklama