Cortese prvním šampionem Moto3, Abraham v MotoGP bodoval

21. 10. 2012 10:17
Němec vyhrál v Sepangu závod třídy Moto3 a tím si pojistil titul, Abraham se v deštivém závodě MotoGP vešel do první desítky.
Sandro Cortese se stal historicky prvním šampionem třídy Moto3.
Sandro Cortese se stal historicky prvním šampionem třídy Moto3. | Foto: KTM Images

Sepang - Kolotoč světového šampionátu silničních motocyklů zná jméno prvního šampiona. Němec Sandro Cortese zvítězil v závodě Moto3, čímž si dvě Velké ceny před koncem sezony zajistil premiérový titul v nové třídě. Spokojený byl v závodě MotoGP i český zástupce Karel Abraham, jenž byl klasifikován na desáté příčce.

Jezdec KTM Cortese bojoval do posledních metrů s domácím Zulfahmim Khairuddinem a krajanem Jonasem Folgerem. O vítězství Corteseho rozhodlo nakonec pouhých 28 tisícin vteřiny a protože jeho rival v boji o titul Luis Salom ze Španělska dojel až čtvrtý, mohl pilot stáje Red Bull KTM Ajo slavit.

„Nemůžu tomu uvěřit, jsem jako ve snu! Celý závod mi šlo o to dojet před Luisem (Salomem). A když jsem viděl šanci získat titul vítězstvím, tak jsem do toho šel. Chtěl jsem všem ukázat, že umím takové závody vyhrávat," řekl spokojený 22letý rodák z Ochsenhausenu.

Třída Moto3 letos slavila premiéru, když nahradila dosavadní kubaturu do 125 ccm. Startuje v ní také český jezdec Jakub Kornfeil, který však tentokrát skončit těsně za bodovanou patnáctkou. V souboji skupiny velké skupiny o 9. až 18. místo nakonec skončil šestnáctý.

„Hned po startu se mně povedlo předjet tři kluky v prvním esíčku. Pak jsem se ale začal opět propadat. Co se dělo na rovinkách, to jsem opravdu nechápal. I když jsem na předposlední rovinku najížděl 15. ve větrném pytli za Jackem Millerem, Antonelli s Tonuccim mě bez problémů předjeli. Všichni jsme pak šli dost pozdě na brzdy s tím, že Alessandro Tonucci byl úplně nejdelší, a proto jsem mu to mohl vrátit. Na Antonelliho už to ale nestačilo, takže jsem zůstal bez bodu. I když se mi podaří soupeře v zatáčce objet venkem a dostat se tak před ně, na rovince přidají a pro mě je pak absolutně nereálné se za nimi udržet,“ stěžoval si Kornfeil.

Tanec v dešti

Závod MotoGP zkrátila vodní smršť, takže byl ukončen už po 14 kolech a kvůli nesjízdné trati už nebyl restartován. Z vítězství se tak mohl radost Dani Pedrosa na Hondě, jenž tak stáhl dalších pět bodů z náskoku Jorge Lorenza. Tovární jezdec Yamahy dojel druhý, třetí příčka patřila Casey Stonerovi (Honda).

Abraham začal zvolna. Postupně se však díky tomu, že se mu na vodě daří, i díky pádu několika soupeřů probojoval do první desítky. Na desátém místě byl nakonec i klasifikován. Pilot Ducati v barvách Cardion AB Motoracing tak navázal na úspěšnou sérii, kdy z posledních sedmi závodů šest dokončil a s výjimkou Japonska před týdnem vždy v první desítce.

„Dnešní závod byl jeden z nejhorších, které jsem kdy jel. S podmínkami jsem se nemohl od začátku vůbec srovnat. Byl jsem hrozně nervózní a netahal jsem za plyn tak, jak bych měl. Pak jsem si na to strašné mokro trošku zvykl a začal jsem konečně závodit. Výsledek byl na časech vidět. Možná bych ještě mohl předjet jezdce před sebou, ale na kdyby se nehraje,“ uvedl rozmrzelý Abraham.

Vedoucí jezdec, který nevyhrál

Dešťové přeháňky zaplavily Sepang už před kláním třídy Moto2. Start musel být odložen o půl hodiny a závodníci se museli poprat s mokrou tratí. Nejlépe se náročnými podmínkami vypořádal Alex de Angelis. Pro pilota ze San Marina je to premiérový triumf v Moto2.

Závod byl dvě kola před koncem kvůli přívalu vody předčasně ukončen. V té chvíli sice už vedl Scott Redding, ale Brit o vítězství přišel, protože se počítaly výsledky z posledního dokončeného okruhu. Atam vedl ještě de Angelis.

Při pádu vedoucího Marca Marqueze tři kola před koncem stále žije naděje na titul pro Pola Espargara. Ve španělském souboji je na tom ale mnohem lépe Marquez, kterému stačí do konce sezony dojet jednou na 13. místě a má vystaráno.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Cortese (Něm./KTM) 40:54,123, 2. Khairuddin (Malaj./KTM) -0,028, 3. Folger (Něm./Kalex) -0,247, 4. Salom (Šp./Kalex) -8,503, 5. Oliveira (Portug./Suter Honda) -8,674, 6. Kent (Brit./KTM) -9,335, ...16. Kornfeil (ČR/FTR Honda) -31,715.

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Cortese 280 b., 2. Salom 207, 3. Viňales (Šp./FTR Honda) 199, 4. Rins (Šp./Suter Honda) 128, 5. Fenati (It./FTR Honda) 126, 6. Kent 118, ...15. Kornfeil 59.

Moto2: 1. De Angelis (San Marino/FTR) 36:57,793, 2. West (Austr./Speed up) -0,710, 3. Rea (Brit./Suter) -1,363, 4. Syahrin (Malaj./FTR) -2,941, 5. Simón (Šp./Suter) -7,583, 6. Iannone (It./Speed up) -10,062.

Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Márquez (Šp./Suter) 283, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) 235, 3. Iannone 188, 4. Lüthi (Švýc./Suter) 177, 5. Redding (Brit./Kalex) 148, 6. Kallio (Fin./Kalex) 119.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 29:29,049, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,774, 3. Stoner (Austr./Honda) -7,144, 4. Hayden (USA/Ducati) -10,518, 5. Rossi (It./Ducati) -16,276, 6. Bautista (Šp./Honda) -17,276, ...10. Abraham (ČR/Ducati) -57,622.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Lorenzo 330, 2. Pedrosa 307, 3. Stoner 213, 4. Dovizioso (It./Yamaha) 195, 5. Bautista 154, 6. Rossi 148, ...14. Abraham 43.