Loprais skončil v Rallye Dakar čtvrtý za třemi Kamazy

Aktualizováno 17. 1. 2015 16:39
Aleš Loprais obsadil v Rallye Dakar konečné čtvrté místo. Rozhodla o tom dnešní závěrečná 13. etapa s cílem v Buenos Aires
Aleš Loprais startoval na Dakaru poprvé s kamionem značky MAN.
Aleš Loprais startoval na Dakaru poprvé s kamionem značky MAN. | Foto: InstaForex Loprais Team

Buenos Aires - Aleš Loprais s kamionem MAN obsadil v Rallye Dakar konečné čtvrté místo. Rozhodla o tom dnešní závěrečná 13. etapa s cílem v Buenos Aires. Martin Kolomý v Tatře obsadil sedmé místo a Tomáš Vrátný s vozem téže značky skončil sedmnáctý.

Slavnou rallye už popáté vyhrál motocyklista Marc Coma s KTM, v kategorii automobilů podruhé triumfoval Násir Al Attíja z Kataru v Mini. Čtyřkolky ovládl poprvé v historii Polák Rafal Sonik na Yamaze.

Kvůli prudkému dešti dnešní rychlostní zkouška zrušena a podle informací Aktuálně.cz z dějiště soutěže platí jako konečné pořadí po včerejší etapě. První tří místa mezi kamiony si tak podržel ruský Kamaz, zvítězil Airat Mardějev.

Loprais věří v posun výš

I když Loprais nesplnil svůj cíl dojet na "bedně", nakonec nespokojený nebyl. "Byli jsme jedni z mála týmů, které se dokázaly mezi Kamazy vklínit, a z toho mám radost. Věřím, že do budoucnosti to posuneme na podium a přímo na nejvyšší příčku. Tým na to má," řekl jezdec, který měl letos pronajatý kamion od nizozemského týmu Veka.

Také Kolomý byl se svým sedmým místem v cíli spokojený. "Jsme ryze česká posádka v českém autě a měřili jsme se s továrními auty. Moc děkuji celému týmu za práci, kterou odvedl a chtěl bych také pogratulovat k výsledku Alešovi. Příští rok ale budeme silnější a už teď by se nás měl bát,“ řekl v cíli vysmátý jezdec.

Nováček Klymčiw  byl rád, že dojel

Z českých jezdců byl nejlepší nováček Ondřej Klymčiw na 20. místě, David Pabiška dojel čtyřiadvacátý.

Nejlepší český motorkář Klymčiw si oddechl, že je v cíli. "Měl jsem dnes trochu starosti s tím, abych si pohlídal tu dvacátou pozici. Byl za mnou dvě a půl minuty hodně rychlej kluk z Brazílie, takže jsem vyrážel za ním do prachu. Už v tom prachu, než začlo pršet, jsem ho dotáhl a předjel," uvedl na facebookovém profilu týmu Barth Racing.

Comovi se poprvé podařilo obhájit na Dakaru prvenství. Předchozí triumfy si osmatřicetiletý Katalánec připsal v letech 2006, 2009, 2011 a 2014. Letos zvítězil s náskokem téměř 17 minut před Portugalcem Paulem Goncalvesem.

V závěrečné etapě z Rosaria do argentinské metropole Buenos Aires se měl jezdcům měřit čas na úseku dlouhém 174 kilometrů, rychlostní zkouška však byla kvůli prudkému dešti a kluzké trati zkrácena na 101 km. Etapu ovládli slovenští motocyklisté, zvítězil Ivan Jakeš před Štefanem Svitkem.

Aktualizujeme...

Rallye Dakar - 13. etapa (Rosario - Buenos Aires):

Motocykly (393 km/101 km rychlostní zkouška): 1. Jakeš 52:06, 2. Svitko (oba SR/KTM) -45, 3. Price (Austr./KTM) -1:07, ...20. Klymčiw -12:10, 22. Pabiška -15:13, 29. Engel -20:15, 44. Veselý (všichni ČR/KTM) -29:32.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 46:03:49, 2. Goncalves (Portug./Honda) -16:53, 3. Price -23:14, ...20. Klymčiw -6:37:39, 24. Pabiška -7:17:13, 30. Engel -9:52:35, 39. Veselý -16:40:07.

Čtyřkolky - konečné pořadí: 1. Sonik (Pol./Yamaha) 57:18:39, 2. Gonzalez (Arg./Yamaha) -2:54:50, 3. Nosiglia (Bol./Honda) -3:42:56.

Automobily (393/34): 1. Gordon, Campbell (USA/Gordini) 13:16, 2. Poulter, Howie (JAR/Toyota) -25, 3. Spataro, Lozada (Arg./Renault) -29.

Konečné pořadí: 1. Al Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 40:32:25, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -35:34, 3. Holowczyc, Panseri (Pol., Fr./Mini) -1:32:01.

Kamiony (393/34): 1. Stacey (Niz./Iveco) 20:31, 2. Van Vliet (Niz./MAN) -1:21, 3. Mardějev (Rus./Kamaz) -2:23, ...6. Kolomý (ČR/Tatra) -4:30, 14. Loprais (ČR/MAN) -13:17, 23. Vrátný (ČR/Tatra) -21:41.

Konečné pořadí: 1. Mardějev 42:22:01, 2. Nikolajev -13:52, 3. Karginov (oba Rus./Kamaz) -51:00, 4. Loprais -1:56:37, ...7. Kolomý -4:07:29, 14. Vrátný -9:55:54.