Dakar skončil fraškou, Loprais celkově šestý

Aktualizováno 18. 1. 2014 19:31
O vítězi letošní Rallye Dakar v kategorii osobních vozů nerozhodli jezdci na trati, ale vedení týmu Mini v zákulisí. Vedoucí muž Peterhansel zaparkoval 24 km před koncem soutěže, vyhrál tak Roma.
Nani Roma (vlevo) vyhrál díky týmové režii Mini. Druhý Stéphane Peterhasel (vpravo), mu přepustil zpět první místo. Mezi nimi stojí celkově třetí Katařan Attíja. | Foto: Reuters

Valparaiso - O vítězi letošní Rallye Dakar v kategorii osobních vozů nerozhodli jezdci na trati, ale vedení týmu Mini v zákulisí.

Vedoucí muž, devítinásobný vítěz Stéphane Peterhansel, dnes zaparkoval 24 km před koncem soutěže, vyhrál tak Nani Roma, jenž právě před deseti lety vyhrál Dakar na motocyklu. Ten stal po Péterhanselovi a Didieru Auriolovi třetím mužem historie, který vyhrál Dakar na dvou i čtyřech kolech.

Vítězství v etapě na zlepšení nestačilo

Nejlepším českým účastníkem se stal Aleš Loprais s Tatrou, který dnes vyhrál. Ani tento trumf ale nic nezměnil v tom, že celkově obsadil šestou příčku. Pro vítězství si dojel Rus Andrej Karginov v Kamazu, který měl před Lopraisem náskok více než pět hodin.

Do cíle dorazily ještě tři další tuzemské posádky. Vladimír Vildman skončil celkově třináctý, Tomáš Vrátný sedmnáctý a Jan Tománek osmnáctý.

Španěl Roma vedl téměř po celou soutěž, Peterhansel pak zabral a téměř svého týmového kolegu dohnal. Pak ovšem vedení týmu rozhodlo, že jezdci nemají riskovat a nařídilo jim přestat ve vzájemném soupeření.

Vítězství pro kamaráda, rozhodl o něm tým

V pátek měl ale Roma defekt a Peterhansel se tak dostal do 26vteřinového vedení. Dnes jel ale velmi pomalu, takže se brzy propadl zpět na druhé místo. 26 kilometrů před cílem Rallye Dakar dokonce zaparkoval.

"Musíme se na to dívat z té lepší stránky, auto jelo skvěle a řízení jsme si užil. Ale z konečného výsledku jsem frustrován. Třetí věc, kterou chci říct, je to, že Nani (Roma) je můj kamarád a jsme rád, že je šťaszný,. Byl to jeho sen, který snil dlouhých deset let," řekl Peterhansel po závěrečné etapě.

Do cíle dojel v triumfální trojici s Romou a celkově třetím Násilem Attíjou.

"Bylo to strašně těžké, hlavně druhý týden s dlouhými a náročnými etapami, ale splnil se mi sen. Tohle vítězství věnuji Henrimu (Magnemu)," připomněl Roma svého bývalého spolujezdce, který se před osmi lety stal obětí společné havárie na Marocké rallye.

Pro letošní vítězství si dojel s veteránem Michelem Périnem, který v 80. letech dvakrát navigoval krajana Francoise Chatriota ke druhému místo v rallye mistrovství světa.

Coma slavil čtvrtý triumf

V kategorii motocyklů oslavil svůj čtvrtý triumf Marc Coma na KTM, český jezdec David Pabiška s KTM obsadil konečnou 18. pozici. Mezi čtyřkolkáři triumfoval loni druhý Ignacio Casale z Chile. Kamiony jsou ještě na trati poslední etapy soutěže.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (La Serena - Valparaíso) - neoficiální výsledky:

Automobily (157 km): 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) 1:57:07, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -23, 3. Vasiljev, Jevtjechov (Rus., Ukr./Mini) -41.

Konečné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 50:44:58, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -5:38, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -56:52.

Motocykly (157 km): 1. Després (Fr./Yamaha) 1:57:14, 2. Barreda (Šp./Honda) -2:30, 3. Pain (Fr./Yamaha) -3:10, ...24. Pabiška (ČR/KTM) -15:56.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 54:50:53, 2. Viladoms (Šp./KTM) -1:52:27, 3. Pain -2:00:03, ...18. Pabiška -8:16:41.

Čtyřkolky (konečné pořadí): 1. Casale (Chile/Yamaha) 68:28:04, 2. Sonik (Pol./Yamaha) -1:26:49, 3. Husseini (Niz./Honda) -5:40:24.

Kamiony (157 km): 1. Loprais (ČR/Tatra) 2:17:37, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -2:25, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -2:53, ...28. Vrátný (ČR/Tatra) -23:47, 31. Vildman (ČR/Liaz) -28:19, 36. Tománek (ČR/Tatra) -34:03.

Konečné pořadí: 1. Karginov (Rus./Kamaz) 55:00:28, 2. De Rooy -3:11, 3. Nikolajev -1:34:52, ...6. Loprais -5:04:01, 13. Vildman -13:20:46, 17. Vrátný -17:38:43, 18. Tománek -18:20:48.