reklama

Souboj kamionů, rychlý novic i utopený Shrek. Příprava na Dakar pokračovala v Polsku

Martin Macík mladší v Ivecu na Baja Poland 2020 Martin Macík mladší v Ivecu na Baja Poland 2020 autor: Orion – Moto Racing Group
Soutěž Baja Poland byla další prověrkou českých účastníků před lednovou Rallye Dakar. Polsko nabídlo blátivé etapy plné pastí.

Hned tři kamiony, které se vydaly na rychlostní testy v okolí Štětína, byly sestrojené na základě vývoje Martina Macíka staršího v sedlčanských dílnách.

Pro vítězství si v Ivecu s manuální převodovkou dojel Jaroslav Valtr. Druhý byl v téměř identickém voze, ovšem s automatem, Martin Macík mladší. S nástrahami tratě se popral i nováček Dan Stiblík v pronajatém Liazu, který na své první dálkové rallye získal spoustu cenných zkušeností.

"Užili jsme si to, ale člověk musel být hodně opatrný. Jezdili jsme tu úzkou lesní cestou a stromy byly kolem trati hodně blízko. Kamion si na vodě jel, kam chtěl, byl jak sáňky. Museli jste ho mít pořádně pod kontrolou," popsal polské boje pilot týmu Big Shock Racing Macík.

Dobrý pocit ze závodění mu nevzala ani sedmiminutová penalizace za brzký vjezd do jedné ze zón v servisu. Možná i proto v neděli trochu víc šlápl na plyn, až svého Frantu zahrabal v rašeliništi. Po krátkém boji musel zasáhnout bagr pořadatelů a český vůz vysvobodit.

"Kamion před námi ještě těsně stihl tu bažinu projet, ale my už jsme tam zůstali viset. Ztratili jsme asi 20 minut.V další etapě byla trať tak rozmočená a nesjízdná, že jsme rašeliniště museli úplně objet. Liazku už do zmiňovaného úseku organizátoři vůbec nepustili," vysvětlil navigátor František Tomášek.

Martin Prokop měl ve svém Fordu ambice v boji o celkové vítězství. Jenže v sobotu v jednom z brodů doslova utopil motor svého Shreka a šance na úspěch byly ty tam. Jihlavský jezdec se ale nevzdal, neděli pojal hlavně jako trénink a skončil celkově osmý.

Soutěže se zúčastnilo také trio jezdců týmu Orion - Moto Racing Group. Nováček Jakub Hroneš dojel v celkovém pořadí na druhém místě. Z vítězství se radoval domácí Maciej Giemza.

Libor Podmol se společně s Milanem Engelem rozhodli ze soutěže odstoupit. V sobotu bylo totiž na trati velké množství vody a mohlo dojít k poškození techniky nebo zranění.

"Kuba je hotový závodník, má velké zkušenosti s endurem. Ale takový úspěch jsem nečekal, mám z toho radost," prohlásil šéf týmu Ervín Krajčovič.

reklama