Klymčiwa čeká operace, Prokop šel přes střechu. Macík dojel čtvrtý, Loprais hodně ztratil

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 9. 1. 2018 8:36
Jezdci se v pondělí museli na trase z Pisca do San Juan de Marcona vyrovnat s dalšími 295 měřenými kilometry v peruánské poušti.
Ondřej Klymčiw.
Ondřej Klymčiw. | Foto: Klymčiw Racing

San Juan de Marcona - Třetí etapa Rallye Dakar se stala letos poslední pro motocyklového závodníka Ondřeje Klymčiwa. Ještě na čtvrtém ze sedmi kontrolních bodů se držel na 28. pozici, ale poté měl havárii a soutěž pro něj skončila.

Letecky byl se zlomeným obratlem přepraven do nemocnice v peruánské metropoli Limě a v úterý by měl podstoupit operaci.

"Hybnost je ale zachována. Informace o poranění hlavy se nepotvrdily. Hlava je v pořádku, bez otoku mozku. Zhmožděné plíce jsou už jen maličkost," sdělila ČTK Klymčiwova manželka Tereza. Klymčiw na Husqvarně byl na 24. místě v celkovém pořadí.

Podle svědectví francouzského jezdce Loica Minaudiera byla motorka českého závodníka přeražená na dvě části a kolem ležely úlomky. "Lékaři ho právě upoutávali, aby ho mohli naložit do vrtulníku. Vidět takové věci není snadné. Okamžitě jsem zpomalil a dlouho mi trvalo, než jsem se vrátil do svého tempa," řekl italské verzi stránek motorsport.com.

"Viděl jsem rozpůlenou motorku Ondry Klimčiwa. Zhrozil jsem se," přidal se se svým zážitkem český motocyklista David Pabiška, který bojuje nejen s tratí, ale také s naraženou klíční kostí.

V soutěži kamionů nezůstal z pořadí českých jezdců kámen na kameni. V pondělí se nejvíce dařilo Martinu Macíkovi mladíšímu v LIAZu, který byl v etapě čtvrtý. Aleš Loprais ztratil kvůli opravě motoru hodinu a 26 minut a je klasifikován jako sedmnáctý.

Před ním skončil i dakarský nováček Martin Šoltys, jenž byl dvanáctý. Jeho týmový kolega  Martin Kolomý ještě do cíle nedojel, podle informací Buggyry stojí v dunách asi 20 kilometrů od cíle a v absolutně nedostupném řeší technické problémy .

Martin Prokop se vrátil do první desítky celkové klasifikace. Pomohlo mu k tomu pondělní osmé místo, pro něž si dojel po divokém kotrmelci z duny těsně před cílem etapy. Auto ale dopadlo zpět na kola a jihlavský pilot dojel.

Na seznamu vyřazených se objevilo také jméno českého čtyřkolkáře Tomáše Kubieny, kterého zradil motor jeho stroje Ibos. Jezdec týmu MRG tak nedokončil ani svůj druhý Dakar.

Macík si poradil i s utrženými tlumiči

Macík si dojel pro svůj nejlepší etapový výsledek v kariéře pilota na Dakaru. "V polovině první etapy jsme přehlédli skok. Kamčák vyletěl přes tři metry do vzduchu a pak sebou řachnul na všechny čtyři kola. A bohužel jsme utrhli pravé přední tlumiče. Ale kluci je na přejezdu mezi etapami stihli vyměnit a jelo se dál," popsal své zážitky jezdec týmu Big Shock Racing.

Ve 3. dakarské etapě z Pisca do San Juan de Marcona se dařilo Martinu Macíkovi na Liazu. Dojel mezi kamiony čtvrtý, i když si vůz po skoku poničil. | Video: Big Shock Racing

Velké změny nastaly v celkovém pořadí. Kamionů  Vedení si udržel v etapě druhý Eduard Nikolaje v Kamazu před jejím vítězem Federicem Villagrou za volantem Iveca, který tak uzmul Lopraisovu pozici. Třetí je Aljaksej Višněvski s MAZem, Macík poskočil na páté místo. Loprais je celkově sedmý.

Mezi automobily je v čele stále Stéphane Peterhansel v Peugeotu, jehož následuje týmový kolega Cyril Despres a Násir Al Attíja s Toyotu. Právě Katařan, který Dakar vyhrál roku 2011 a má doma i olympijskou medaili ve sportovní střelbě, v pondělí triumfoval.  Naopak ztratil znovu Sébastien Loeb, jenž za  Al Attíjou zaostal o osm a půl minuty. Prokop s Fordem na lídra dne nabral necelých 19 minut.

"Jsme sice v cíli, ale byl to očistec, prostě jsme se trápili. Posledních 50 kilometrů bylo tak blbě sluníčko, že nebyly vidět hrany dun. Těsně před cílem jsme jednu přehlédli, zapíchli jsme se čumákem, převalili přes předek a kouleli jsme se dolů. Naštěstí jsme se dokouleli na kola a auto nějak jede," sdělil svém Facebooku Prokop.

Martin Prokop v cíli. Ano, letěl přes "boudu" těsně před cílem, ale dopadl na kola a normálně dojel. | Foto: Buggyra

Ještě větší bouračku zažil dvojnásobný vítěz Dakaru Nani Roma, který své Mini rozbil několik kilometrů před cílem a skončil v péči lékařů.

V celkovém pořadí kategorie motocyklů se do vedení vrátil loňský vítěz, Brit Sam Sunderland na KTM. Z českých jezdců na tom v třetí etapě byl nejlépe Milan Engel na 32. pozici, Jan Brabec dojel o šest míst za ním.

Mezi jezdci na čtyřkolkách se do top 20 z českých zástupců dostal jen Josef Macháček, jemuž patřila 15. pozice.

Rallye Dakar:

3. etapa: Pisco - San Juan de Marcona (504 km celkově/296 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 3:09:08, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Peugeot) -4:05, 3. Sainz, Cruz (Šp./Peugeot) -6:07, …8. Prokop, Tománek -18:56, 39. Vaculík, Plechatý (všichni ČR/Ford) -1:53:17, 51, Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -3:53:43.

Průběžné pořadí: 1. Peterhansel 6:34:58, 2. Despres, Castera (Fr./Peugeot) -3:11, 3. Attíja -7:43, …9. Prokop -38:56, 37. Vaculík -4:39:23, 58. Ouředníček -17:52:37.

Motocykly: 1. Sunderland (Brit./KTM) 3:20:43, 2. Benavides (Arg./Honda) -3:03, 3. Price (Austr./KTM) -3:28, …32. Engel (ČR/KTM) -33:08, 38. Brabec (ČR/Husqvarna) -39:34, 45. Pabiška (ČR/KTM) -51:46, 77. Vlček (ČR/Husqvarna) -1:30:39, 89. Veselý -1:43:46, 107. Lhotský (oba ČR/KTM) -2:16:17, 113. Novotná (ČR/Husqvarna) -2:41:38.

Průběžné pořadí: 1. Sunderland 6:44:23, 2. Benavides -4:38, 3. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -5:00, …34. Engel -1:14:17, 49. Pabiška -1:50:26, 70. Vlček -2:54:19, 76. Brabec -3:07:20, 92. Veselý -4:21:34, 101. Novotná -5:11:29, 110. Lhotský -5:53:16.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 3:58:08, …15. Macháček -34:41, 30. Tůma -1:38:39, 41. Roučková (všichni ČR/Yamaha) -2:52:52.

Průběžné pořadí: 1. Casale 8:03:25, …23. Macháček -3:14:09, 28. Tůma -3:40:14, 41. Roučková -9:28:11.

Kamiony: 1. Villagra (Arg./Iveco) 3:56:37, 2. Nikolajev -35, 3. Mardějev (oba Rus./Kamaz) -4:09, 4. Macík (ČR/Liaz) -13:18, …13. Šoltys -53:08, 17. Loprais (oba ČR/Tatra) -1:26:15.

Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 7:47:19, 2. Villagra -8:58, 3. Višněvskij (Běl./Maz) -52:34, …5. Macík -1:01:24, 7. Loprais -1:31:18, 15. Šoltys -2:42:22.

Ve 3. etapě dakarské rallye se musel jezdec Tatry Martin Kolomý vzdát nadějí na slušné celkové umístění. Zradila technika a trať byla příliš náročná. | Video: Tatra Buggyra Racing