Kolomý začal Dakar senzačně, vyhrál první etapu. Loprais byl čtvrtý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 3. 1. 2017 7:29
Prvními 454 kilometry, z toho 39 měřenými, načali účastníci Rallye Dakar letošní už 38. ročník. Martin Kolomý v Tatře hned na úvod získal etapový triumf v kategorii kamionů, týmový kolega Aleš Loprais byl čtvrtý.
Martin Kolomý si dojel pro druhé etapové vítězství na Dakaru ve své kariéře.
Martin Kolomý si dojel pro druhé etapové vítězství na Dakaru ve své kariéře. | Foto: Buggyra

Resistencia  - Martin Kolomý dokázal, že přesednutí do Tatry Phoenix bylo správným kolem. Jezdec roudnické Buggyry dokázal vyhrát hned první etapu Rallye Dakar. 39 měřených kilometrů bylo součástí cesty z paraguayského hlavního města Asunciónu do argentinské Resistencie.

Sprint Kolomému sedl na jedničku

"Dneska ta etapa byla hodně rychlá a podobná našemu trialu, který máme natrénovaný. Tento typ tratí mne prostě sedí a myslím, že je to vidět na výsledku,“ uvedl vítězný Kolomý.

Za Kolomým se seřadili Nizozemci Ton Van Genugten (Iveco) a Martin Van Den Brink (Renault). Na čtvrtém místě dojel Aleš Loprais, jenž při návratu do Tatry ztratil na týmového kolegu 31 vteřin.

"Ve čtyřicetistupňovém vedru si vlézt ještě do sauny, prostě maso. Výsledek není špatný, takže dnes dobrý a jedeme dál,“ komentoval svůj výkon Loprais.

Martin Macík mladší v LIAZu byl klasifikován na osmnácté příčce. Karel Trněný při své premiéře zapadl v bahně a do cíle dojel s více než hodinovou ztrátou.

Veterán Macháček se nenechal zahanbit

Veterán Josef Macháček sice začal svůj poslední Dakar devátým místem, ale kvůli minutovému trestu se posunul na 14. pozici. čtyřkolkář ztratil na lídra své kategorie, Brazilce Marcela Medeirose, 2:29 minuty. Martin Prokop odstartoval boj v kategorii automobilů v novém Fordu F150 šestnáctou příčkou.

Z českých motocyklistů byl nejlepší Ondřej Klymčiw, jemuž patřila 31. příčka, do top 50 se vešel ještě na 45. pozici David Pabiška. Velmi dobře začal soutěž čtyřkolkář Tomáš Kubiena, který obsadil nakonec desátou pozici s 48vteřinovým náskokem na Macháčka.

Do Resistencie už dojeli všichni čeští motocyklisté i quadisté včetně tří nováčků.

V ostře sledovaném souboji v kategorii automobilů si pro první etapový vavřín dojel  Násir al-Attíja s Toyotou. Katarského pilota pak ale začal zlobit motor jeho vozu a podle stánek rallye-sport.fr a do cíle ho musel odtáhnout týmový kolega Giniel De Villiers.

Za Katařanem zaostal o 24 vteřin Xavier Pons ve Fordu a třetí byl Nani Roma v další Toyotě. Až čtvrté místo patřilo prvnímu jezdci Peugeotu, jímž byl exmistr světa v rallye Carlos Sainz senior. Prokop za vítězným al-Attíjou zaostal o téměř tři minuty.

Rallye Dakar:

1. etapa: Asunción–Resistencia (454 km/39 měřených):

Automobily: 1. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Toyota) 25:41, 2. Pons, García (Šp., Arg./Ford) -24, 3. Roma, Haro Bravo (Šp./Toyota) -29, ...16. Prokop, Minorová (ČR, Rak./Ford) -2:16.

Motocykly: 1. Pedrero (Šp./Sherco) 28:22, 2. Brabec (USA/Honda) -12, 3. Goncalves (Port.) -26, ...31. Klymčiw (ČR/Husqvarna) -2:39, 45. Pabiška -4:20, 75. Engel -7:55, 84. Lhotský (všichni ČR/KTM) -8:30, 102. Vlček (ČR/Husqvarna) -9:43, 113. Kvapil (ČR/Yamaha) -10:17.

Kamiony: 1. Kolomý (ČR/Tatra) 30:00, 2. Van Genugten (Niz./Iveco) -13, 3. Van den Brink (Niz./Renault) -25, 4. Loprais (ČR/Tatra) -31, ...18. Macík ml. (ČR/Liaz) -2:48, 49. Trněný (ČR/MAN) -1:19:38.

Čtyřkolky: 1. Medeiros (Braz./Yamaha) 32:53, 2. González (Arg./Yamaha) -1:02, 3. Sanabria (Parag./Yamaha) -1:39, ...10. Kubiena (ČR/Ibos) -2:41, 14. Macháček (ČR/Yamaha) -3:29, 34. Tůma (ČR/Yamaha) -9:53.