reklama

Opravář, kaskadér a pořád hvězda. Alonso i na Dakaru dokazuje svoji výjimečnost

Fernando Alonso v druhé etapě Dakaru musel opravit svoji Toyotu. Toyota Gazoo |  01:07
Fernando Alonso je hned při své premiéře na Rallye Dakar jednou z největších hvězd premiérového ročníku slavné soutěže na Arabském poloostrově.

"Už jsem dosáhl všech svých cílů, které jsem si před startem dal," prohlásil španělský matador už v polovině soutěže. Přesto nadále jede na plný plyn a snaží se stále zlepšovat svoji pozici. Přitom dokazuje, že to je skutečný motoristický univerzál - po formuli 1, IndyCar a vytrvalostních závodech se cítí jako ryba ve vodě i ve světě dálkových soutěži.

Když se poprvé objevily zprávy o startu dvojnásobného mistra světa formule 1 na Dakaru, mnozí experti byli skeptičtí. Báli se hlavně jeho "jankovité" povahy a touze po rychlosti, která by mohla končit šerednou bouračkou. Ostatně haváriím se pilot Toyoty nevyhnul ani v tréninkových rallye.

Ředitel Dakaru David Castera měl ale jasno: "Fernando (Alonso) vyhraje už letos svoji první etapu," uvedl bývalý navigátor. Španěl k tomu byl nejblíže v pondělí, kdy ho od triumfu dělily pouhé čtyři minuty.

Jenže nic není jen černobílé. 38letý rodák z Ovieda dal zapravdu i škarohlídům, kteří věštili velké "rány". Ta první přišla už ve druhé etapě. Španěl v ní o ukrytý kámen poškodil zavěšení levého předního kola.

"To kolo leželo v písku třicet metrů za náma. Myslel jsem si, že s účastí na Dakaru je ámen," přiznal Marco Coma, který po pěti vítězstvích v sedle motocyklu přesedlal na sedačku Alonsovi spolujezdce.

Společnými silami s pomocí asistence poničenou nápravu "zadrátovali" a Toyota dojela do cíle - video z provizorní opravy vozu najdete na začátku článku.

V té chvíli se Alonso propadl na 48. místo průběžné klasifikace. Jenže pak až do úterka s jedinou výjimkou pravidelně zajížděl časy do top 10 a posunul se už na čtrnáctou pozici.

Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy Rallye Dakar 2020, 10. etapa: poškozená Toyota Fernanda Alonsa v bivaku maratonské etapy Foto: Fesh Fesh Group

Další zádrhel přišel ve středu. To se formulový šampion krátce po startu měřeného úseku doslova skutálel z duny. Auto se naštěstí vrátilo na čtyři kola a Alonso s ním chladnokrevně odjel z místa nehody.

Posádka vyrazila poškozené okno, jenže devastace odpružení přišla v tu nejméně vhodnou dobu. V noci ze středy na čtvrtek totiž posádky v rámci tak zvané maratonské etapy nocovaly mimo bivak. A co si neopravily samy, s tím musely vyjet ráno zase na trať.

Alonso je ovšem bojovník a jeho cílem pořád není jen dostat se do cíle celé soutěže, ale být tam na co nejlepší pozici.

Bývalý jezdec formule 1 Fernando Alonso předvedl v 10. dakarské etapě efektní boční kotoul. Další auto na stejné duně už situaci nezvládlo. Dakar.com, Facebook: Somos Dakar |  01:19
reklama