reklama

Dakarského šampiona uchvátila Tatra, v arabské poušti si věří na první desítku

Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale autor: Buggyra
Trojnásobný vítěz soutěže Ignacio Casale vymění na lednové Rallye Dakar čtyřkolku za mnohem větší závodní stroj. Za volantem Tatry v barvách Buggyry se vrátí ke svým začátkům, kdy byl navigátorem v kamionu svého otce.

Angažování chilské hvězdy tým s dílnami v Roudnici nad Labem dlouho tajil. Jméno 33letého závodníka vyšlo najevo až během úterního představení Buggyry v Pískovně Ledčice.

Tým, jaký Buggyra v rallye ještě neměla: expilot F1 i trojnásobný vítěz Dakaru Tým, jaký Buggyra v rallye ještě neměla: expilot F1 i trojnásobný vítěz Dakaru Prohlédněte zde

Tam se druhá Tatra Phoenix poprvé objevila se startovním číslem 517 určeným pro chilsko-českou posádku Ignacio Casale, Leon Alvaro a Petr Čapka.

Chilan Casale má za sebou pestrou dakarskou minulost. Vedle toho, že se účastnil závodů v kategorii kamionů a je velmi úspěšný čtyřkolkář (o tom svědčí triumfy v letech 2014, 2018 a 2019), na náročné soutěži startoval i na motorce.

"S Ignaciem jsme v kontaktu možná už dobrých pět let. Na Dakaru začínal v roce 2010 jako navigátor posádky svého otce, dojeli tehdy ve druhé desítce. Před deseti lety si řekl, že se jednou k truckům vrátí s tím, že už tenkrát měl slabost pro Tatru," uvedl šéf Buggyry Martin Koloc.

Konečná dohoda se začala rodit letos v lednu během premiérového ročníku slavné rallye v Saúdské Arábii. "Tam jsem začal přemýšlet o tom, že bych se k Buggyře přidal. Nikdy jsem nesnil o tom, že bych se stal členem tak profesionálního týmu, jaký kolem sebe teď vidím," prohlásil první Chilan, který dokázal vyhrát Rallye Dakar.

Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra Buggyra před Rallye Dakar 2021: Ignacio Casale, Tatra Foto: Buggyra

Kvůli koronavirové pandemii nebylo moc času na testy přímo s Tatrou. Casale to vyřešil po svém. "Doma mám starší kamion Mercedes, který jsme dali dohromady a každý den jsem se s ním snažil najezdit co nejvíc. Omezené podmínky ale mají všichni," nehledá rodák ze Santiaga žádné výmluvy.

Proti čtyřkolce je kamion skutečné monstrum a je třeba výrazně změnit závodnické návyky: "Rozdíl je samozřejmě ve velikosti. Po úplně prvním řízení Tatry musím říci, že se cítím skvěle a že auto má hodně síly. Navíc na čtyřkolce i motorce si roadbook čtete sám za jízdy. Teď tu mám navigátora, s kterým musím být v neustálém kontaktu."

Jako nováček v nabitém startovním poli kamionů má jeden hlavní cíl: vidět cíl soutěže. Ale jízdu na výdrž neplánuje. "Rád bych se umístil v první desítce," dodal Casale ambiciózní přání.

Martin Šoltys z týmu Buggyra Racing pomohl Martinovi Macíkovi z Big Shock Racing, který uvízl na vrcholu duny během osmé etapy Rallye Dakar. Big Shock Racing |  01:56
reklama