reklama

Čerstvý táta Macík byl v etapě šestý a přeskočil Lopraise. Ten v dunách hodně ztratil

Martin Macík mladší v Ivecu. Martin Macík mladší v Ivecu. autor: ASO
Rallye Dakar ve čtvrtek pokračovala druhou částí maratonské etapy. Z bivaku bez asistence se závodníci ráno vydali na 774 km, z nichž bylo 379 měřených. Nejšťastnější v cíli byl Martin Macík junior, z něhož je novopečený otec.

Po noci v provizorním ubytování v polnímu táboře bez mechaniků a dalšího zázemí se účastníci slavné soutěže vydali na pokračování cesty v písku a dunách blízko hranic Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Martin Macík v Ivecu obsadil v etapě šesté místo. 30letý závodník mohl slavit dvojnásob, protože z domova přišla radostná zpráva: je otcem. Jeho přítelkyni se narodila dcerka.

"Jsem v konci předposlední etapy Dakaru a jsem fotřík. Narodila se nám krásná, obrovská dcera Mia Macíková. Dneska jsme zajeli perfektní etapu. Extrémně náročnou, 379 km jenom duny. Utrhli jsme držák kabiny, protože jsme si asi dvakrát skočili trošku víc. Letěli jsme start - cíl, jak jen to šlo. Auto fungovalo výborně. Málem jsem si ukroutil ruce a řadil, jak zběsilý. Všechno se zadařilo. Mia nám přinesla štěstí. Jsem šťastnej tatínek a mám radost, že to všechno dobře dopadlo," řekl rozradostněný otec Macík.

Jezdec týmu Big Shock Racing se navíc v celkovém pořadí posunul na páté místo. Aleš Loprais totiž opravou prasklé poloosy ztratil skoro tři hodiny a klesl na sedmou pozici.

Martin Šoltys v Tatře také nabral ztrátu a je jedenáctý. Pro vítězství si neohroženě jede Andrej Karginov v Kamazu. Ruské značce ve čtvrtek patřily kompletní stupně vítězů.

Čtvrtek přinesl velké problémy i nováčkovi Martinu Michkovi. Český motocyklista ztratil přes 78 minut a v celkovém pořadí vypadl z první dvacítky. Momentálně mu patří 23. příčka.

Jen tři místa za ním je týmový kolega ze stáje Orion - Moto Racing Group Milan Engel, jenž byl v etapě klasifikován jako čtyřiadvacátý. V cíli jsou už také Jan Brabec, Petr Vlček i Jan Veselý.

Opravář, kaskadér a pořád hvězda. Alonso i na Dakaru dokazuje svoji výjimečnost Opravář, kaskadér a pořád hvězda. Alonso i na Dakaru dokazuje svoji výjimečnost Čtěte zde

V boji o korunu letošního šampiona má k vítězství nejblíže Ricky Brabec na Hondě, před jezdcem Husqvarny Pablem Quintanillou má náskok téměř 14. minut. Třetí je obhájce vítězství Toby Price s KTM, ten ale ztrácí už přes 22 minut.

Martin Prokop obsadil v etapovém hodnocení mezi automobilisty jedenácté a místo a v průběžném pořadí si polepšil na 12. pozici. Od top 10 jihlavského pilota dělí 17 minut. Miroslav Zapletal je na 17. příčce. Etapu zvládli i Boris Vaculík a Tomáš Ouředníček.

Prokop dojížděl posledních sedmdesát kilometrů měřeného úseku  s poškozenou poloosou a pohonem tří kol. "V neutralizaci na dvoustém kilometru jsme zjistili, že máme poškozenou pravou zadní poloosu a sedmdesát kilometrů před cílem nám přestala fungovat úplně. Rozhodli jsme se, že měřený úsek zkusíme dojet jen s pohonem tří kol. Tentokrát bylo štěstí na naší straně," uvedl jezdec týmu MP-Sports.

V celkovém hodnocení je blízko svému třetímu triumfu Carlos Sainz v Mini. Byť ve čtvrtek ze Španělova náskoku stáhl loňský vítěz Násir Attíja v Toyotě téměř polovinu, stále za ním zaostává o deset minut. Třetí se drží Stéphane Peterhansel v dalším speciálu značky Mini.

V soutěži nepokračuje čtyřkolkář Tomáš Kubiena, jemuž se podle informací ČTK už v první části maratonské etapy porouchala převodovka a spojka. Zdeněk Tůma byl dvanáctý a celkově se aktuálně posunul na deváté místo. Josef Macháček v buggy Can-Am byl ve čtvrtek klasifikován jako dvacátý.

První ročník Rallye Dakar na Arabském poloostrově končí v pátek závěrečnou 12. etapou s cílem v novém zábavním centru Kiddíja nedaleko Rijádu.

Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2020 Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2020 Prohlédněte zde
reklama