reklama

Macík na Rallye Dakar sahá po životním snu. Loprais v boji o sedmé místo polykal prach

Martin Macík v LIAZu na trati jedenácté etapy Rallye Dakar. Martin Macík v LIAZu na trati jedenácté etapy Rallye Dakar. autor: Big Shock Racing
Závodníci na Rallye Dakar absolvovali včera poslední ostrou etapu, sobotní program nabízí jen krátký měřený úsek a cestu na pódium v hlavním městě Argentiny Buenos Aires.

Río Cuarto - Martin Macík mladší je na Rallye Dakar krůček od splnění svého velkého snu. V páteční 11. etap se prodral na devátou příčku průběžného hodnocení kamionů a dnešních závěrečných 64 měřených kilometrů by neměla jeho umístění v top 10 ohrozit.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Prohlédněte zde

"Čeká nás poslední měřený úsek, který je opravdu krátký a jede se v okolí Rio Cuarto. Bojujeme o umístění v top 10. To je jednoznačný cíl,“ potvrzuje Macík.

MAZ působil jako brzda provozu

V pátek musel zvládnout jízdu ve vysokých dunách a zároveň se vyrovnat s dlouhými prašnými kilometry.

"Odpálili jsme to opravdu pěkně. V písku jsem si našel rychlé tempo, které mi vyhovuje. Auto fungovalo perfektně a dokonce jsme dohnali i De Rooye. Trochu jsme se trápili ve vysokých dunách a museli jsme dvě opakovaně vyjíždět. Nechtěl jsem tam Frantu zničit a nějaké minuty jsme ztratili,“ pospal sedlčanský pilot první část etapy.

Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Prohlédněte zde

Druhá část etapy začala v horách a závodníci jeli po úzkých cestách. "S kamionem jsme se tam vešli jen tak tak," líčil Macík. "Dojeli jsme MAZ, ale díky prachu jsem ho nedokázal předjet. Totálně 120 kilometrů v prachu. Místo 140, jsme jeli pořád 60 nebo 80," zlobil se. Přesto dojel v etapě na devátém místě a před finále soutěže si drží celkově desátou pozici.

Lépe na tom z českých závodník je už jen Aleš Loprais v Tatře. "Začátek byl hodně uskákaný a kluci mě museli brzdit, abychom pošetřili auto. Druhý úsek byl už dobrý, jelo se opět vysoko v horách a dojeli jsme De Rooye a Villagru, kteří zůstali zaseknutí za nějakým osobákem. Takhle jsme jeli asi 70 kilometrů, takže nemusím ani večeřet, kolik prachu jsem snědl,“ připomněl Loprais všudypřítomný jemný písek feš-feš.

"Dělali jsme co bylo v našich silách"

Týmového kolegu oz Buggyry Martina Kolomého neopouští letos na Dakaru smůla a musel znovu opravovat svůj vůz a využít pomoci soupeře.

Loprais si v poslední ostré etapě Dakaru pojistil sedmou příčku, Macík se prodral do top 10 Loprais si v poslední ostré etapě Dakaru pojistil sedmou příčku, Macík se prodral do top 10 Čtěte zde

"Měli jsme technický problém a opravovali. S tím už jsme ovšem smíření a víme, že to auto je potřeba dodělat. Nedofukovaly se nám vůbec měchy, a když jsme zapadli a chtěli dofouknout, tak jsme měli smůlu. Naštěstí nás vytáhl jeden z jezdců za námi. Opravili jsme to a pokračovali dál," prohlásil smířeně závodník z Bruntálu, jenž je v hodnocení kamionů patnáctý.

Zatímco Loprais s Macíkem budou dnes cestou do Buenos Aires obhajovat místo v top 10, Martina Prokopa čeká zřejmě marný útok na desátou pozici.  Ve Fordu zvaném Shrek na ni ztrácí šest minut.

" První sekce byla v těžkém terénu v hlubokém písku. Šlo jen o to nezapadnout a nezničit auto víc, než už je. Druhá sekce se už jela po lepší cestě a mohli jsme se konečně pěkně svézt.  Dělali jsme co bylo v našich silách, ale víc už z toho letos nevymačkáme...," uvedl Prokop na týmovém facebooku.

Větší šanci na postup kupředu má Ondřej Klymčiw. toho  na 12. pozici dělí od nejlepší desítky motorkářů pouhých 67 vteřin. Ale jezdec Husqvarny si v pátek také užil svoje kvůli uraženým šroubům.

Mechanik Petr bude mít na večer o zábavu postaráno🛠 Ondrovi se dneska bohužel nevyhnuly technické potíže. Druhou část rychlostky musel jet vemi pomalu, protože se mu podařilo urazit 3 ze 4 šroubů pod nádrží.. 😬 Pořád to ale znamená celkové 12. místo!✊🏻

Zveřejnil(a) Ondrej Klymciw official dne 13. Leden 2017
reklama