reklama

Motorkář Kvapil zachránil soupeři život. Neváhal jsem, je to moje přesvědčení, říká hrdina Dakaru

Lukáš Kvapil se chce na Rallye Dakar příští rok vrátit. Lukáš Kvapil se chce na Rallye Dakar příští rok vrátit. autor: Big Shock Racing
Český motocyklista Lukáš Kvapil odjel na Rallye Dakar jen necelé dvě etapy, ale upozornil na sebe tím, jak pomohl zachránit život svého soupeře přímo na trati.

Buenos Aires – Lukáš Kvapil má za sebou svůj premiérový Dakar, který pro něj skončil mnohem dřív, než sám motocyklista čekal. Osudnou se mu stala druhá etapa, během níž nejprve zachraňoval soupeře v bezvědomí, načež sám po pádu skončil v péči lékařů.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Prohlédněte zde

Zraněnému soupeři dal poslední kapku vody

Kvapil v sobě nezapřel elitního vojáka a u prvního kontrolního stanoviště si všiml kolegy motorkáře, který havaroval a v bezvědomí ležel v nepřehledném úseku tratě. Nebylo o čem přemýšlet, záchrana lidského života měla přednost před minutami v soutěži.

"Určitě ničeho nelituji, rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Přikazovala mi to pravidla soutěže i moje přesvědčení. Nedovedu si představit, že bych nepomohl zraněnému člověku v bezvědomí," vzkázal Kvapil z Argentiny.

Český jezdec okamžitě zastavil, zraněnému Domenico Cipollonemu poskytl první pomoc, ze své bundy udělal přístřešek proti slunci a poté, co se mu podařilo zraněného závodníka oživit, dal mu vypít svou vodu.

Pohotovostní signalizací okamžitě volal pomoc. S Italem čekal 50 minut na příjezd záchranářů. Pak pomáhal řídit projíždějící auta, aby zdravotníci mohli jezdce ošetřit, naložit a odvézt.

Pekelné horko české fanoušky nespálí. Jezdci prchají z rozpálených kabin, Macík má tajný lék Pekelné horko české fanoušky nespálí. Jezdci prchají z rozpálených kabin, Macík má tajný lék Prohlédněte zde

Únava a rozbitá trať vyústily v pád

Po téměř třech hodinách se podařilo vše vyřešit. Kvapil po celou dobu neměl co pít a po pobytu na přímém slunci, kde se teploty šplhaly přes 40 stupňů, byl už dost vyčerpaný.

Od organizátorů dostal vodu na cestu s informací, že pokud chce v závodu pokračovat, musí dojet do cíle etapy. Čas, který strávil pomocí, mu měl být odečten.

Na velmi rozbité trati, po které se už prohnali i piloti automobilů a nablízku byly kamiony, mu kolo uvízlo v díře, která byla schovaná v jemném písku. Následoval nepříjemný pád, při němž si poranil obličej, rameno a utrpěl otřes mozku.

Prokop málem uvařil Shreka. Kvapil zachraňoval soupeře, aby pak sám skončil ve vrtulníku Prokop málem uvařil Shreka. Kvapil zachraňoval soupeře, aby pak sám skončil ve vrtulníku Čtěte zde

Vrtulník ho převezl do bivaku, kde v bolestech čekal několik hodin na transport do místní nemocnice. Zde dostal základní ošetření, ale operační zákrok se nakonec rozhodl absolvovat až doma v Česku.

V nemocnici se na jednom pokoji sešel i s Italem Cipollonem, kterému na trati poskytl pomoc. "Myslím, že z toho bude velké přátelství,“ smál se člen týmu Big Shock Racing a Dukly Praha se zkušenostmi z vojenských misí v Iráku i Afghánistánu.

Kvapil byl ve středu převezen k dalšímu ošetření do Buenos Aires a ve čtvrtek by se měl vrátit domů do vlasti, odkud bude fandit všem Čechům na Dakaru.

"Na Dakar jsem určitě nezanevřel. Je to neuvěřitelné dobrodružství, a bude-li příležitost, určitě do toho půjdu znovu,“ dodal.

reklama