reklama

Ouředníček zachránil naděje Prokopa na Dakaru, v lednu budou v jednom týmu

Martin Prokop. Martin Prokop. autor: Reuters
Je to příběh jak z románu. Tomáš Ouředníček letos v lednu na Rallye Dakar zachránil ambice Martina Prokopa, když odtáhl jeho vůz s porouchaným alternátorem k mechanikům. Rok se sešel s rokem a na dalším Dakaru se oba jezdci sejdou pod hlavičkou jednoho týmu.

Prokopa čeká už čtvrtý start na nejtěžší světové rallye, ale poprvé bude jeho tým MP-Sports nasazovat dvě osobní auta. Jihlavský pilot usedne do evoluce Fordu Raptor F 150, zatímco jeho stávající stroj bude řídit právě Ouředníček.

Tedy jezdec, který na Dakaru 2018 neváhal pomoci svému krajanovi v nouzi. Ouředníček zastavil u zoufalého Prokopa, který měl porouchaný alternátor, vzal ho na lano a dotáhl do nedaleké servisní zóny. I díky tomu jihlavský pilot mohl dál bojovat o místo v první desítce.

Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge 2018 Havárie Tomáše Ouředníčka na Morocco Desert Challenge. Foto: South Racing CE

Jihomoravský závodník měl po děsivé havárii v Maroku svůj vůz zničený. I když se ho snažil opravit, naděje na start postupně uvadaly. Pak se ale oba jezdci sešli v Jihlavě, slovo dalo slovo a vzájemnou spolupráci "upekli" doslova za pět minut dvanáct.

"Měl jsem tři kluky, kteří měli zájem. Byli jsme i v Emirátech na poušti, ale ani jeden z nich nedokázal sehnat patřičný obnos. S Tomášem to byla velká náhoda. Sešli jsme se, on projevil zájem a docela rychle jsme se domluvili," popsal rozšíření své stáje Prokop, jehož cílem je hlavně posílit ambice v boji se světovou špičkou.

Ouředníček sice usedne do vozu, který byl na Rallye Dakar 2018 celkově sedmý, v týmu má ale jasně určenou roli dvojky. "Pokud mi upadne kolo, tak si ho vezmu z jeho auta, tak je to dané," vysvětlil Prokop nekompromisně hierarchii.

Jeho parťákovi to ale nebere optimismus. "Martin má skvělý a profesionálně fungující tým. S autem jsem se moc nesvezl, ale je skvěle připravené. Jen má jinak vyladěnou převodovku," vysvětlil Ouředníček hlavní rozdíl mezi červeným Shrekem a jeho vlastním Fordem Ranger, s nímž závodil na předchozím Dakaru.

Prokopova (nejen) dakarská tajemství: bahenní lázně v tankodromu, nový Shrek i klenoty pod plachtou Prokopova (nejen) dakarská tajemství: bahenní lázně v tankodromu, nový Shrek i klenoty pod plachtou Prohlédněte zde

Sám Prokop do svého nového Shreka ještě neusedl vůbec Tak moc svému týmu věří. "Když finišovala práce na voze, tak jsem měl tři týdny dovolené. V autě se svezu před Dakarem jeden a půl dne v Limě. Ty hlavní části známe a víme, že vydrží," prohlásil úspěšný soutěžní pilot, který i v sezoně 2019 chce startovat v jednom podniku MS v rallye.

"Asi to bude Sardinie, uvidíme podle kalendáře Světového poháru FIA cross-country," dodal pilot, který byl v letošním ročníku "svěťáku" druhý.

Byť byl Jakub Przygoňski v tomto seriálu nad Prokopovy síly a vyhrál, právě s polským jezdcem, Ouředníčkem a pilotem kamionu Martinem Kolomým se vydá už brzy na písečné testy do Spojených arabských emirátů. "Jsme sice rivalové, ale oba si máme navzájem co dát," dodal úspěšný rallyový pilot.

reklama