České žně i ztráty v královské etapě Dakaru: Čtyři jezdci v první desítce, Kolomý ztratil hodiny

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 13. 1. 2017 6:00
Účastníky Rallye Dakar čekala ve čtvrtek královská desátá etapa z Chilecita do San Juanu, která opět zamíchala pořadím. Čtyři Češi se probojovali ve svých kategoriích do první desítky.
Aleš Loprais v Tatře.
Aleš Loprais v Tatře. | Foto: Buggyra

San Juan – Hned čtyři čeští zástupci se ve čtvrteční etapě Rallye Dakar. dostali do první desítky. Nejvíce se jim dařilo v kategorii kamionů, Aleš Loprais v tatře obsadil páté místo a Martin Macík mladší v LIAZu byl osmý. Martin Prokop ve fordu obsadil deváté místo mezi jezdci v automobilech a na stejné pozici skončil motocyklista Ondřej Klymčiw.

Všichni s výjimkou Macíka si tak zapsali letos nejlepší etapový výsledek. Díl soutěže s pořadovým číslem deset se letos vzhledem ke zkracování a rušení jiných částí soutěže stal etapou královskou.

Loprais se po celých 449 kilometrů obou měřených částí držel stabilně v první pětce, kterou uhájil až do cíle. Etapu ovládli piloti Kamazu, obsadili kompletní stupně vítězů. Vítězný Eduard Nikolajev najel na jezdce Buggyry šestnáct minut a dostal se do vedení kategorie. Macík po drobném zvolnění v prostřední fázi zase zabral a vrátil se na osmou příčku.

Velké problémy s motorem zdržely už krátce po startu Martina Kolomého. Řidič tatry byl klasifikován až na 28. místě, když  zaznamenal ztrátu tři a tři čtvrtě hodiny.

V celkovém pořadí kamionů se Loprais vrátil do první desítky, Macík posunul na 12. pozici a Kolomý podle očekávání spadl na 16. místo.

Prokop zaostal za vítězným Sébastienem Loebem o 31:27 minut. "Dneska to byla nejtěžší etapa! Úplně likvidační terén. Jsem fyzicky na dně... Shrek je slušně dobitej, ale zvládl to na jedničku," popsal své dojmy jihlavský pilot, jenž je nyní na celkové 13. pozici.

Loeb v peugeotu si upevnil vedení v celkovém pořadí. Jeho týmový kolega a rival v boji o vítězství Stéphane Peterhansel totiž na trati srazil slovinského motocyklistu Simona Marčiče a ztratil asi deset minut čekáním na příjezd zdravotníků. Jezdec na KTM má zřejmě zlomenou nohu.

Klymčiv v sedle Husqvarny byl dokonce krátce před koncem prvního měřeného úseku v čele. Také druhou "ostrou" část etapy na argentinském území vedoucí z Chilecita do San Juanu zvládl výborně a připsal si své nejlepší etapové umístění na letošním Dakaru. Od vítězného Michaela Metgeho z Francie na hondě ho dnes dělilo 10:17 minuty. Celkově se posunul na 13. pozici se ztrátou dvaceti minut na desátého Slováka Štefana Svitka.

Do cíle dorazili také všichni ostatní čeští závodníci, motocyklisté Milan Engel a David Pabiška se vešli do první padesátky.