reklama

Kolomý se srazil s autem, přesto si na Dakaru polepšil. Pabiška bojuje se zraněním

Martin Kolomý v peruánských dunách. Martin Kolomý v peruánských dunách. autor: Buggyra
Zrádné duny vyzkoušely schopnosti účastníků Rallye Dakar také ve druhé etapě, která přinesla českým barvám opět úspěchy i trable.

Pisco - Druhá etapa Rallye Dakar s 267 měřenými kilometry v dunách byla dějištěm další řady českých dramat. Pilot Tatry Martin Kolomý dokázal dojet čtvrtý i přes srážku s autem. Boris Vaculík odjel více než 200 kilometrů bez předního skla, motocyklista David Pabiška spadl a zranil se. Přesto chce dál pokračovat.

Kolomý zajel ve druhé etapě celkově čtvrtý nejrychlejší čas hned za Alešem Lopraisem a posunul se na čtvrtou pozici také celkově. To všechno i přes fakt, že se asi na 150. kilometru srazil s osobním autem.

"Dnešní etapa byla opravdu hodně náročná, hodně dun. Písek byl strašně sypký," řekl v cíli náročné etapy pilot Buggyry. "Jelo se nám parádně. Zůstali jsme ve dvou kráterech, takových dunách, že jsme se nemohli vyhrabat nahoru, tak jsem musel chvíli ‘tobogánovat‘. Tam jsme ztratili pár drahocenných minut. No a končilo to vlastně tím, že jsme měli nehodu s jedním osobákem, kterému jsme se uhýbali doprava, že jsme jeli skoro po skále a on uhýbal také pořád doprava, až pod nás vjel, tak jsme se tam také chvíli zdrželi," líčil Kolomý.

Tak dneska to byl opravdu extrem. Sice uz jsem toho v pisku neco najezdil, ale po dnesku toho mam opravdu plny bryle! Asi na 150 kilometru jsme dojeli auto, ktere se nam uhybalo, ale tak nestastne, ze jsme se srazili. Ale ze ctvrteho mista jsem nadseny!! Co vy?? Diiiiky za podporu! :-)

Zveřejnil(a) Martin Kolomý dne 07. Leden 2018

Vaculík si ve svém Fordu připadal jako v autokrosové bugyně. O čelní sklo přišel už na dvacátém kilometru, když svůj Ford převrátil. "Auto jsme naštěstí vyhrabali a pokračovali dál. Jeli jsme přes 200 kilometrů bez čelního skla. V autě bylo hodně prachu. Připadal jsem si fakt jako v bugyně a spolujezdec zase zavzpomínal na angažmá na čtyřkolce. Důležité je, že jsme v cíli," psal své zážitky bývalý autokrosař.

Motorkář Pabiška, další člen týmu Barth Racing, si při pádu poranil rameno. "Bohužel jsem si narazil klíční kost a holeň. Snad to nebude nic vážného. Musím se teď dát dohromady, abych byl v následujících dnech absolutně ready," uvedl Pabiška.

Pro něj to ovšem nebyl jediný nedělní problém. "K tomu mi tři kilometry před tankovacím bodem došel benzín, takže jsem musel motorku delší dobu tlačit. Pořadatel mě naštěstí viděl a asi sto metrů před cílem mi pomohl, když popoběhl s kanystrem. Ale strašně moc jsem se vymáčkl fyzicky."

Rallye Dakar 2018, 2. etapa:  Boris Vaculík, Ford Ford Borise Vaculíka bez předního skla. Foto: Barth Racing

Přesto je účastník už jedenácté Rallye Dakar terén nadšený. "Tohle je konečně Dakar! Pořadatel nám nic nedaruje," liboval si 42letý jezdec.

"Nedělení etapa byla fantastická, pravá africká. Rychlé pískové úseky, dlouhé pláně a pak masakr, kdy člověk musí překonávat sjezd z dun, které jsou opravdu velké. Pro čtyřkolku je to úplné potěšení," byl nadšený také veterán, čtyřkolkář Josef Macháček, který obsadil 11. pozici.

Rovněž nováček v dakarské jedné stopě Jan Brabec si poušť a duny užíval. "Já jsem spokojený. Jelo se mi výborně. Chytil jsem všechny body. Duny jsem prosurfoval jak na prkně. A boží bylo, když jsme se vynořili u oceánu. Ten pohled byl tak krásný, že jsem měl chuť zastavit a udělat si selfíčko," přiznal svérázný jezdec známý pod přezdívkou Brabčák.

Pořadatelé nás nešetří, znělo z tatrováckého týmu po druhé etapě Rallye Dakar, která vedla pouštními dunami u peruánského města Pisco. Tatra Buggyra Racing |  04:25
reklama