reklama

Loprais si v poslední ostré etapě Dakaru pojistil sedmou příčku, Macík se prodral do top 10

Aleš Loprais na trati Rallye Dakar. Aleš Loprais na trati Rallye Dakar. autor: Buggyra
V pátek měli účastníci Rallye Dakar prakticky poslední šanci zlepšit si umístění. Ze San Juanu do Río Cuarto se jelo v dunách i na rychlých cestách známých z Argentinské rallye.

Río Cuarto - Aleš Loprais v Tatře obsadil desáté místo v poslední "ostré" etapě Rallye Dakar a celkově si tak udržel sedmou pozici. Druhým českým jezdcem, který se dostal do top 10 své kategorie je po pátku Martin Macík mladší.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Prohlédněte zde

Sedlčanský jezdec LIAZu se na desátou pozici vyšvihl po etapové deváté pozici a díky problémům několika soupeřů, kteří byli v průběžném pořadí před ním před ním.

Nejrychlejším mužem etapy byl lídr kategorie kamionů, Eduard Nikolajev v Kamazu, který kráčí za druhým dakarským triumfem. Další ztrátu nabral lopraisův parťák z Buggyry Martin Kolomý. Na  13, pozici dorazil s deficitem 51:57 minuty a celkově je patnáctý.

Na pořadí se už do konce soutěže příliš měnit nebude. V sobotu je na programu posledních 64 měřených kilometrů a slavnostní dojezd do Buenos Aires.

Martin Prokop ve Fordu obsadil desáté místo a celkově je na jedenácté pozici. Jeho deficit na první desítku je však téměř šest minut.

Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Prohlédněte zde

Na trati mezi San Juanem a Río Cuartem udělal velký krok ke svému celkově už 13. triumfu na Dakaru Stéphane Peterhansel. Dnes si druhým místem pojistil vedení v soutěži před krajanem a kolegou z Peugeotu Sébastienem Loebem. Dělí je více než pět minut a devítinásobnému mistru světa v rallye nepomohly ani čtyři vítězné etapy.

Ondřej Klymčiw na Husqvarně v pátek skončil šestnáctý, na vítězného Paula Goncalvese s Hondou ztratil dvacet a půl minuty. V celkovém pořadí se pardubický závodník posunul už na 12. pozici, od top 10 ho dělí pouze 67 vteřin. V čele se drží Brit Sam Sunderland v sedle KTM.

Dakar, nebo do Dakaru? Přišel čas se domluvit a vrátit velkou show do Afriky Dakar, nebo do Dakaru? Přišel čas se domluvit a vrátit velkou show do Afriky Čtěte zde

Ovšem tovární tým Honda podal hromadný protest proti předchozí hodinové penalizaci svých jezdců za tankování mimo vyznačenou zónu. Jeho vyslyšení by na první místo rázem katapultovalo Španěla Joana Barredu.

Do cíle dorazili také všichni zbývající motocyklisté, do první padesátky se vešel už jen Milan Engel. Blízko nejlepší desítky se v prořídlém poli čtyřkolkářů v pátek probojoval Zdeněk Tůma na stroji značky Yamaha, jenž je dvanáctý. Pomohla mu k tomu také desátá pozice v etapě.

Sestřih 10. etapy na Dakaru. Buggyra |  05:53
reklama