Macík poskočil na Dakaru na páté místo, Prokop si udržel sedmou pozici

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 20. 1. 2018 20:07
Na závěr jubilejního 40. ročníku Rallye Dakar čekala závodníky smyčka se startem a cílem v Córdobě.
Martin Macík mladší si na Rallye Dakar dojel pro svůj nejlepší výsledek.
Martin Macík mladší si na Rallye Dakar dojel pro svůj nejlepší výsledek. | Foto: Big Shock Racing

órdoba - Martin Macík mladší zakončil jubilejní 40. ročník Rallye Dakar jako pátý nejlepší pilot kamionu. V sobotu v závěrečné 14. etapě byl pilot LIAZu druhý a překonal tak  v konečném hodnocení Japonce Teruhita Sugawaru.

Martin Prokop obsadil mezi jezdci v automobilech sedmé místo, čímž vyrovnal české maximum Miroslava Zapletala z roku 2009 . Vysněnou pozici v top 10 si pilot Fordu pojistil v sobotu pátým místem v etapě. Veterán Josef Macháček na Yamaze byl mezi čtyřkolkáři celkově dvanáctý.

Macík z týmu Big Shock Racing v sobotu ztratil na nejlepšího muže dne, Tona van Genugtena v Ivecu pouhých 11 vteřin. "Jsme šťastní, bouchli jsme si šáňo, pátý místo a nejlepší Češi to je prostě perfektní. Obrovská spokojenost," uvedl Macík na týmovém Facebooku.

Celkově kategorii vládl Eduard Nikolajev s Kamazem. Rus vyhrál na Dakaru už počtvrté a podruhé za sebou. V Tatře v barvách Buggyry do cíle na 14. místě Martin Šoltys.

Martin Kolomý řešil na trati velké technické problémy a patřila mu až 19. pozice. V konečném účtování tak vypadl z první desítky. Byl jedenáctý, týmový kolega dvanáctý.

Tým Peugeot se dočkal třetího triumfu po sobě, loučení francouzské značky s Dakarem okořenil výhrou ve speciálu 3008DKR 55letý Carlos Sainz ze Španělska. Dvojnásobný mistr světa v rallye navázal na svůj úspěch z roku 2010, kdy pilotoval Volkswagen, a ukončil sérii pěti nedokončených ročníků legendární rallye po sobě. Sainz po dvou týdnech závodění najel na druhého Násira Al Attíju v Toyotě 43:40 minut.

Také třetí místo slavila japonská značka, získal ho Giniel de  Villers, který za sebou udržel obhájce trofeje, Stéphana Peterhansela v Peugeotu. Tomáš Ouředníček ve Fordu dojel na 33.příčce.

Čas Prokopa byl o 7:20 hodin delší než u vítězného Sainze. Pro loňsku si jihlavský závodník polepšil o čtyři pozice.

Motocyklistům poprvé v kariéře kraloval Rakušan Matthias Walkner na KTM. Tato značka tak pokračuje v panování na legendární soutěži, její motocykly vyhrávají Dakar už od roku 2001.

Náročný ročník dokončili čtyři motorkáři z Česka. Jan Brabec byl klasifikován na 39. pozici, tři místa za ním David Pabiška, 47. skončil Petr Vlček a cíl viděl také Jan Veselý (68.)

Čtyřkolky podruhé v kariéře vyhrál Ignacio Casale na Yamaze. Samostatně vypsanou kategorii od roku 2009 vyhrávali jen závodníci na stroji japonské značky. Z českých pilotů se vedle Macháčka do cíle dostali také Zdeněk Tůma na 15. pozici a první Češka, která dokončila Dakar, Olga Roučková, skončila 26.

"Netušil jsem, že poslední etapa bude možná nejtěžší ze všech. Chtěl jsem uhájit dvanáctou příčku před Polákem Kamilem Wisnewskim. Mezi námi bylo devět minut, o které jsme bojovali. Kamil to pojal drsně. Celých 120 kilometrů jsem ho však stíhal, měl ho pod kontrolou," uvedl Macháček.

Jubilejní čtyřicátý ročník rallye vyvrcholil poslední 14. etapou s rychlostní zkouškou o délce 120 kilometrů začínající i končící v argentinské Córdobě.