reklama

Kubiena začal Dakar třetím místem. Prokop se trápil kvůli součástce za deset korun

Z českých pilotů kamionů vstoupil do Rallye Dakar nejlépe Aleš Loprais. Z českých pilotů kamionů vstoupil do Rallye Dakar nejlépe Aleš Loprais. autor: Instaforex Loprais Team
Tomáš Kubiena obsadil v první etapě Rallye Dakar třetí místo mezi čtyřkolkáři. Český závodník byl na 84 měřených kilometrech o necelých osm a půlminuty pomalejší než vítězný Argentinec Nicolas Cavigliasso.

Dva české kamiony se v pondělí vešly do nelepší desítky. Aleš Loprais v Tatře byl osmý a Martin Šoltys ve voze stejné značky obsadil desáté místo. Porazil tak týmového kolegu z Buggyry Martina Kolomého a Martina Macíka v LIAZu. Ti skončili hned za loňským dakarským nováčkem. Vede loňský vítěz Eduard Nikolajev v Kamazu.

Loprais se nevyhnul navigační chybě, kterou však bravurně zvládl. "V prvním úseku jsme skočili do takového malého trychtýře, kam nás navedli duchaplní diváci. Ukazovali, abychom to tam píchli, což jsme udělali. Vzápětí jsme ale zjistili, že jsme tam jediní a že tam nemáme co dělat. Nějakým zázrakem se nám odtamtud podařilo vyjet, ale předjely nás dva kamiony," uvedl jezdec Tatry.

S Loparaisem dlouho o post nejlepšího Čecha v kamionu bojoval Martin Šoltys. "Já jsem nadšený, byla tam hromada popadaných aut. Myslím si, že tento Dakar bude ještě těžší než vloni, protože počasí je letos hrozný. Velké horko, písek je strašně měkký. Nám se to ale povedlo projet, i když jsme se ke konci museli vracet pro jeden bod, kde jsme lehce ztratili. Jinak skvělý začátek," zářil radostí jezdec Buggyry.

Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2019 Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2019 Prohlédněte zde

Prokopův Ford probudily až zkratované kabely

Úvodní dějství příliš nevyšlo mezi automobilisty Martinu Prokopovi. Jihlavský jezdec ve svém Fordu ztratil na vítězného Násira Al Attíju v Toyotě téměř 21. minut. Druhý jezdec stáje MP-Sports Tomáš Ouředníček začal rallye lépe, jeho deficit činí rovných deset minut.

Prokopa trápily technické problémy, poprvé se mu auto zastavilo už po prvním kilometru. "Nedokázali jsme pochopit, co se děje., Auto zastavilo ještě dvakrát, vždycky po nějaké ráně. Když se zastavilo počtvrté, ani reset nepomohl," uvedl český jezdec. Naštěstí se mu prostřednictvím satelitního telefonu podařilo spojit s týmem a nakonec se našel způsob, jak vůz znovu nastartovat.

Jak se ukázalo, na vině byl vadní malý díl. "Bohužel nás zradila součástka za 10 korun, ale to se tak občas stává. Musíme doufat, že to je poslední věc a my se již budeme jen prokousávat dopředu ztraceným startovním pořadím a přeskáčeme pomalejší auta startující před námi," doufá Prokop, který se v úvodu propadl na až na 46. pozici.

Z pětice motocyklistů s českou vlajkou u jména byl nejlepší Jan Brabec, který obsadil 30. pozici. "Jelo se mi skvěle, navigaci jsem krásně trefil. Pár kluků mi prášilo, ale jel jsem klidně. Užíval jsem si duny, je super, že už vím, co a jak. A motorka? Ta jede neskutečně," hlásil po příjezdu do cíle závodník známý jako "Brabčák".

Čtyři příčky za ním dojel Milan Engel. Cíl viděli také Petr Vlček (52.), Jan Veselý (92.) a Gabriela Novotná (109.). Do vedení se dostal Španěl Joan Barreda na Hondě.

Engel kvůli navigační chybě namotal do zadního kola své KTM ostnatý drát, takže opravou ztratil minutu."Rychle jsem to odstranil a pokračoval dál. Motorka jede perfektně," řekl na Facebooku svého týmu Moto Racing Group.

Milan Engel a Tomáš Kubiena v cíli první etapy:

Milan s Tomášem ve zdraví v cilí 1.etapy! Podrobnosti připravujeme 💪.

Zveřejnil(a) Moto Racing Group dne 07. January 2019

Olga Roučková v bugině obsadila na trati z Limy do Pisca ve své premiéře v kategorii SxS poslední 30. místo.

Aleš Loprais dojížděl první etapu Rallye Dakar 2019 s poškozenou pneumatikou. Mezi kamiony skončil jako nejlepší z Čechů na osmém místě. LopraisTeam |  01:29
reklama