reklama

Černý český den na Dakaru: Macík opravoval uražené kolo, Kubiena skončil

Macík se na Dakaru pozvracel za jízdy, a pak spadl z 5 metrů a urazil kolo. BIG SHOCK! |  01:36
Naděje hned dvou českých želízek v ohni na velký úspěch v letošním Dakaru se otřásly v páteční páté etapě v samých základech. Martin Macík mladší, který byl čtvrtý mezi kamiony, stál na trati rychlostní zkoušky a opravoval svůj LIAZ, čtyřkolkář Tomáš Kubiena úplně skončil.

Macíkova posádka, která ještě na třetím kontrolním bodě vedla, zápasila přibližně v polovině 519 km dlouhé "speciálky" s následky havárie.

"Bohužel, na dvoustém kilometru po dlouhé rovince s feš-fešem číhal nenápadný schod, po kterém následoval Frantův skok. Když bychom jeli tři metry vedle, tak by se to nestalo. Ale tak to je. Dopad byl tvrdý a odneslo ho kolo. Dali jsme se do oprav, naštěstí jsme s sebou měli náhradní díly, protože byla maratonská a už se nám podobná věc v minulosti stala. Vše jsme vyměnili, provizorně kolo přichytili a s omezenými možnostmi pokračovali do cíle etapy," popsal kritický moment pilot vozu týmu Big Shock Racing.

Zásadní teď bude, jakou penalizaci Macík obdrží, případně, zda mu organizátoři dovolí pokračovat v závodě. "Chceme jet dál a udělali jsme maximum pro to, aby se to povedlo. Franta jede neskutečně. Ukázali jsme, že je reálné porážet i ruské Kamazy a v druhé polovině na to chceme zase šlápnout a přesvědčit, že to nebyla jenom náhoda, že na to máme," dodal český závodník.

Kubiena vzdal po 54 km měřené zkoušky kvůli problémům s motorem svého stroje IBOS. Závodník týmu Moto Racing Group,který byl na průběžné páté pozici, tak nedokončí ani svůj třetí Dakar. V roce 2017 skončil také v páté etapě, loni už ve třetí. Kubiena může, podobně jako Martin Kolomý, pokračovat po volném dni ve zvláštní klasifikaci pro odhadnuté jezdce, jakémsi "Půldakaru".

Tomáš Kubiena ukončuje Dakar 2019 před WP1 5. etapy kvuli poruše motoru a spojky. Na vině je jemný písek fesh fesh... Až dorazí k nám do bivaku, přineseme vám více informací...

Zveřejnil(a) Moto Racing Group dne 11. January 2019

Martin Prokop i přes nucenou opravu přední nápravy po předchozí etapě sehrál  v druhé části maratonské etapy s hvězdami kategorie automobilů rovnocennou partii a byl klasifikován na osmé pozici.

Motocyklisté Jan Brabec a Milan Engel skončili původně hned za sebou na 21., respektive 22. pozici. Engel se ale po osmiminutové penalizaci posunul na 30. místo. V cíli v Arequipě jsou už také Gabriela Novotná, Petr Vlček i Jan Veselý.

Kvůli husté mlze byla etapa automobilů, kamionů a bugin SxS. V oficiálních výsledcích tak ještě na ránem našeho času panoval velký zmatek a řada českých jezdců v nich chyběla. Do osmého kontrolního bodu, kde byla jízda přerušena, však dorazili vedle Macíka i Tatry Aleše Lopraise a Martina Šoltyse a Tomáš Ouředníček s Fordem. Olga Roučková s buginou Polaris je na časomíře naposledy zaznamenána na konci první části této etapy.

V sobotu čeká účastníky Dakaru volný den, další etapa startuje v neděli. Do ní se mohou vydat i jezdi, kteří první polovinu soutěže nedokončili, pojedou ve vlastní klasifikaci.

Aleš Loprais se na Rallye Dakar dostává do tempa. Po 5. etapě mají účastníci závodu den volna. Lopraisův tým toho využije a vymění na Tatře, co se dá. LopraisTeam |  01:29
reklama