reklama

Prokop zdolává bolest na jedničku, Loprais jel jen na pět válců

Martin Prokop na Rallye Dakar 2019 Martin Prokop na Rallye Dakar 2019 autor: MP-Sports
I když si v pondělí zle pochroumal zápěstí a prsty, drží se Martin Prokop na Rallye Dakar v dál v boji s nejlepšími jezdci automobilů. Český jezdec v úterní osmé etapě zajel v konečné klasifikaci šestý nejlepší čas a stejnou pozici si tak drží i v celkovém pořadí.

Přes všechna zdravotní omezí a bolest zajel jezdec týmu MP-Sports v podle mínění expertů rozhodující etapě letošního ročníku svůj nejlepší výsledek na tomto Dakaru. Za vítězným Sébastienem Loebem v Peugeotu zaostal o 28 a půl minuty minut. Katařan Násir Al Attíja si posílil naděje na celkový triumf, druhý Nani Roma v Mini na něj ztrácí přes tři čtvrtě hodiny.

Prokopův týmový kolega Tomáš Ouředníček se postupně probíjí výsledkovou listinou kupředu a je mezi všemi jezdci v automobilech už na 19. příčce.

Aleš Loprais si v kamionech byl klasifikován jako sedmý nejrychlejší muž dne. V celkovém hodnocení pilot Tatry ztratil jednu příčku a  je šestý. "Na 180. kilometru se ozval divný zvuk a auto začalo jet na pět válců. Odešel nám vstřik. "Byl to pocit, jako bychom za sebou měli ještě jeden kamion a ten nás táhl zpátky. Chyběl výkon," vysvětlil frenštátský pilot.

I přes ztrátu téměř hodiny kvůli vyhrabávání kamionu z písku se v čele kategorie kamionů udržel Eduard Nikolajev. Druhý v pořadí, Gerard de Rooy s Ivecem za pilotem Kamazu stále zaostává o více než 40 minut.

Motocyklistovi Milanu Engelovi patřila 21. příčka, jezdec týmu Moto Racing Group celkově poskočil už na 16.pozici. Ve třetí desítce etapových výsledků byl také Jan Brabec. Do cíle dorazili také Petr Vlček, Jan Veselý a Gabriela Novotná.

Jeho jmenovec Ricky Brabec přišel o vedení, Američan kvůli poruše motoru Honda na Dakaru předčasně skončil. V čele velmi vyrovnané soutěže ho vyměnil Toby Price na KTM. První pětice je ale vměstnaná v deseti minutách.

V kategorii Semi, kde závodí jezdci vypadlí v první polovině soutěže byl Martin Macík mladší s LIAZem druhým hned za ním se umístil Martin Kolomý s Tatrou. Nad jejich síly byl pouze Orlando Terranova s velmi rychlým autem Mini. Ten také vede průběžné hodnocení této nové třídy, Macík je druhý. Kolomý jen postupně umazává ztrátu z předchozí etapy.

Olga Roučková v buggy Can-Am i po úterku uzavírá první dvacítku hodnocení kategorie SxS. Ze soutěže už v úterý ráno peruánského času odpadl Martin Šoltys v Tatře, který nestihl start etapy.

Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2019 Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2019 Prohlédněte zde
reklama