reklama

Mozoly od lopat stály za to. Češi v tuniské poušti ovládli generálku na Dakar

Když nestačil výkon liazky, musel Martin Macík mladší s dalšími členy posádky vytáhnout lopaty a naklaďák z písku vykopat. Když nestačil výkon liazky, musel Martin Macík mladší s dalšími členy posádky vytáhnout lopaty a naklaďák z písku vykopat. autor: Big Shock Racing
"Franta se v jemném písku zvládl zahrabat na čisté rovině tak, že jsme pak půl hodiny kopali. Takže celá posádka má mozoly od lopat," popsal Martin Macík mladší Rallye EL Chott, kterou Češi totálně ovládli.

Tunis - Jedna z posledních příprav na slavný Dakar, tuniská Rallye EL Chott, se stala kořistí českých závodníků. V náročných pouštních etapách Martin Macík mladší v LIAZ vyhrál absolutní pořadí, druhý byl čtyřkolkář Josef Macháček a třetí Rudolf Lhotský na motorce. Všichni pochopitelně také vyhráli svoje kategorie.

Macík vyhrál tuniskou El Chott rallye, Macháček byl druhý Macík vyhrál tuniskou El Chott rallye, Macháček byl druhý Čtěte zde

Soutěž byla náročnou zkouškou na jihoamerické dobrodružství, protože první tři z celkem pěti etap byly vytyčeny v dunách. "Nikdy jsem nezažil tak měkký písek. Franta se v něm zvládl zahrabat na čisté rovině tak, že jsme pak půl hodiny kopali. Takže celá posádka má mozoly od lopat," popsal rallye Macík, jemuž tentokrát dělal navigátora zkušený motocyklista David Pabiška.

"Teď máme tři týdny na to, abychom dali Frantu před Dakarem do pucu, vyměnili pár součástek, které nám upadly, něco málo předělali. Pak už budeme připraveni na Dakar 2018," dodal mechanik týmu Michal Mrkva.

I když motorka váží mnohem méně než závodní kamion, písek dal zabrat i v cíli druhému Lhotskému. "Trasa vedla přes mnoho pouštních dun, náročnost byla vysoká. Nejvíc tím, že se přední kolo často bořilo. Technika dostávala zabrat," popsal Rudolf Lhotský. 

Veterán Macháček především testoval operované rameno, které si poranil na letošním ročníku nejtěžší pouštní soutěže. "Navigace je zde velice těžká, jede se poměrně rychle a v těžkých dunách. Mrzí mě deset minut penalizace, když jsem neprojel jedním bodem," hlásil z Tunisu pětinásobný vítěz Dakaru Macháček. 

Rallye EL Chott 2017: Josef Macháček Josef Macháček byl v centru zájmu médií také v Tunisku. Foto: Barth Racing

Ačkoliv svoji účast na příštím Dakaru hned po příletu do České republiky zpochybňoval, závodník plánuje do Jižní Ameriky opět vyrazit. "Tím, že jsem Dakar několikrát po sobě nedokončil, beru další ročník jako nový začátek," vysvětlil šedesátiletý pilot Yamahy Raptor, který jako jediný pokračuje v druhé zvlášť hodnocené části soutěže.

Méně štěstí než jejich úspěšní krajané měli motocyklista Jan Brabec a Boris Vaculík v automobilu Ford F150 EVO, kteří soutěž nedokončili. Brabec sice v jedné stopě vyhrál první etapu, pak ale přišly technické problémy. Vaculík měl zdravotní problémy.

reklama