reklama

Černý český den na Dakaru: Macháček se zranil, piloti kamionů výrazně ztratili a vypadli z top 10

Josef Macháček vyhrál Rallye Dakar v sedle čtyřkolky už pětkrát. Josef Macháček vyhrál Rallye Dakar v sedle čtyřkolky už pětkrát. autor: Barth Racing
Čtvrtá etapa Dakaru byla letos první kompletně horskou. Nástrahy argentinsko-bolívijského pohraničí notně zamíchaly výsledkovou listinou. Nejlepším českým pilotem kamionu se stal Aleš Loprais na jedenácté pozici, Kolomý se porpadl za něj.

Tupiza - Více než 500 km čtvrteční etapy Rallye Dakar vedoucích ve vysokých Andách z argentinského San Salvador de Jujuy do Bolívie přineslo řadě českých jezdců smůlu. Pětinásobný vítěz soutěže Josef Macháček po havárii v soutěži skončil, čeští piloti kamionů Martin Kolomý, Aleš Loprais i Martin Macík junior nabrali velké ztráty.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Prohlédněte zde

Na rozloučenou vykloubené rameno

Veterán Macháček si při posledním startu na Dakaru nesplní sen znovu uspět v sedle čtyřkolky. 59letý pětinásobný vítěz slavné soutěže dnes havaroval a skončil v nemocnici.

"Tyto příspěvky se píšou nejhůř ze všech... Josef Macháček měl před koncem závodu vážnou nehodu. Nejvíc to naštěstí odnesla 'jen' čtyřkolka. Pepa má vykloubené rameno a zraněnou nohu. Byl ale při vědomí a ihned si zavolal vrtulník a již se zotavuje v nemocnici," uvedl tým Barth Racing na facebooku.

Jak ukázalo pozdější vyšetření, noha je v pořádku. Argentinští lékaři se rozhodli nechat poraněnou ruku zatím v klidu a operace proběhne až po převozu jezdce doma v České republice.

Smůlu českých jezdců v kamionech načal brzy po startu Loprais, u jehož Tatry se druhý den po sobě rozbilo čerpadlo a v cíli byl devátý se ztrátou 25 minut na dnes vítězného Gerarda De Rooye v Ivecu.

Ještě horší den zažil jeho týmový kolega z Buggyry Kolomý. O druhé místo v celkovém hodnocení přišel po desítkách minutách bloudění a smůlu završila porucha turba, které musela posádka vyměnit. Bruntálský jezdec nakonec nabral  přes hodinu a dvacet minut a byl klasifikován nakonec na 19. pozici. Celkově je rázem až třináctý, dvě místa za Lopraisem.

Ještě větší ztrátu hned v prvních desítkách kilometrů nabral Macík, který po dvouhodinové opravě chladiče do cíle dorazil až v noci našeho času.na 25. pozici. Se ztrátou dvě a půl hodiny minut je celkově devatenáctý..

Do vedení se dostal dnes čtvrtý Dmitrij Sotnikov v Kamazu, jenž na druhého Federico Villagra v Ivecu najel bez pěti vteřin dvě minuty.

Motorkář Kvapil zachránil soupeři život. Neváhal jsem, je to moje přesvědčení, říká hrdina Dakaru Motorkář Kvapil zachránil soupeři život. Neváhal jsem, je to moje přesvědčení, říká hrdina Dakaru Čtěte zde

Klymčiw šplhá pořadím nahoru

Nejlepší čeští motorkáři zajeli čtvrtou etapu solidně. Ondřej Klymčiw, Milan Engel i se vešli do první třicítky, David Pabiška byl těsně za hranicí top 50 Klymčiw na Husqvarně se posunul už na 14. pozici.

V soutěži už nepokračuje jeden z favoritů, Toby Price z Austrálie. Loňský vítěz také ve čtvrtek dlouho vedl, ale v závěru měl pád a zlomil si stehenní kost. O  vedení po hodinové penalizaci přišel Joan Barreda, novým lídrem se stal Pablo Quintanilla z Chile.

V rallye už nepokračuje ani dvojnásobný vítěz soutěže automobilů Násir Attíja, který ve středu vážně poškodil svůj vůz. Problémy měl dnes i lídr průběžného pořadí Sébastien Loeb, jenž ztratil 22 minut. Do čela se tak dostal další Francouz v Peugeotu - Cyril Despres. Po etapě vzdal svoji účast další hvězdný pilot francouzské stáje Carlos Sainz, jenž poškodil svůj vůz do té míry, že už nešel opravit.

Havarovaný Sainzův Peugeot::

Martin Prokop ve Fordu po počátečním tápání zabral a rezultovalo z toho 14. místo se ztrátou přes hodinu a tři minuty. V celkovém pořadí jihlavský jezdec poskočil rázem na čtrnáctou příčku.

Na čtyřkolce zůstali po Macháčkově výpadku ve hře o umístění v první desítce jen nováček Tomáš Kubiena, který je celkově dvanáctý.

Legendární navigátor Josef Kalina popisuje průběh páté etapy Rallye Dakar z Tupizy do Orura. Buggyra |  00:56
reklama