reklama

Amazonka za řídítky. Olga Roučková pojede jako první Češka Dakar na čtyřkolce

Olga Roučková závodí už jedenáctým rokem, na Rallye Dakar osedlá stroj Yamaha Raptor 700. Olga Roučková závodí už jedenáctým rokem, na Rallye Dakar osedlá stroj Yamaha Raptor 700. autor: MCH Dakar workshop
Olga Roučková splnila kvalifikační podmínky a stane se první českou závodnicí na čtyřkolce, která pojede Rallye Dakar. Místo na startovní listině slavné soutěže si zajistila úspěšným zdoláním kvalifikační Merzouga Rallye.

Děčín - Startovat na Rallye Dakar je pro Olgu Roučkovou už řadu let velkým snem. V lednu 2018 si jej konečně splní. Půvabná závodnice totiž zvládla nástrahy marocké Merzouga Rallye a obsadila 16. místo. Teď děčínské rodačce přišla vysněná obálka od pořadatelské organizace ASO, že si vybojovala své startovní číslo na legendární soutěži. Navíc se svým startem zapíše do historie, protože bude na Dakaru první českou závodnicí na čtyřkolce.

Češi ladí formu na Dakar. Macík vyhrál ve Španělsku, motorkář Brabec byl na Baja Hungaria třetí Češi ladí formu na Dakar. Macík vyhrál ve Španělsku, motorkář Brabec byl na Baja Hungaria třetí Čtěte zde

Marocká rallye je tradičním prubířským kamenem zájemců o start na nejvyhlášenější dálkové soutěži světa. Podmínky na trati i klima totiž v mnohém odpovídají tomu, co čeká závodníky v Jižní Americe.

"Během prologu a pěti tvrdých etap jsem si ověřila, kde jsou moje možnosti. Součástí závodu byla i maratonská část, během níž jsme nocovali uprostřed zuřící bouře. Hlavní roli ale v marocké rallye hrál písek v mnoha podobách," uvedla závodnice, které přátelé neřeknou jinak než Ollie.

Maroko bylo skutečně pestrou směsicí terénů. "Trasa vedoucí přes hory a pouště nabídla pravé africké závodění. Osahala jsem si tak, jak chutnají duny, pisty i superprašný a hutný feš feš písek. To vše v teplotách kolem 40°C," popsala marockou "ochutnávku" Roučková.

Teď už se plně soustředí na Dakar. Do tréninku kromě obligátního vybíhání schodů na Ještěd či náročné jezdecké přípravy zapojí například i kyslíkový stan, který bude simulovat nadmořskou výšku. "Připravit se na podmínky, kdy tělo musí stoprocentně fungovat i s nedostatkem kyslíku, nebude snadné," ví dobře motorkářka.

Olga Roučková při přípravě na Rallye Dakar 2018 Olga Roučková při přípravě na Rallye Dakar 2018. Foto: MCH Dakar workshop

O tom, jak se nejlépe připravit na extrémní etapy Dakaru vedoucí přes vrcholky And, se Roučková radila vedle trenérů domovské Dukly Praha také s horolezcem Markem Holečkem, kterému se nedávno podařil prvovýstup na osmitisícovku Gašerbrum I.

Pokud jde o cíle prvního startu na vysněné rallye, zůstává nohama na zemi: "Rallye Dakar byl můj dlouholetý sen, který se stává skutečností. Hlavním cílem bude zdolávat jednu etapu po druhé a dojet do konce. Budu hlavně sbírat zkušenosti. I když nebudu koukat na umístění, rozhodně nechci dojíždět mezi posledními."

Do Jižní Ameriky odletí Roučková jako členka týmu Moto Racing Group, kde budou jejími kolegy zkušený čtyřkolkář Tomáš Kubiena a v jedné stopě neméně zkušení Milan Engel s Janem Veselým a Ital Jacopo Cerutti.

Putování Rallye Hedvábná stezka: Od ruských krásek po peklo čínské pouště Putování Rallye Hedvábná stezka: Od ruských krásek po peklo čínské pouště Prohlédněte zde
reklama