reklama

Piloti kamionů chtějí už konečně na Dakaru závodit. Zatím jim osud nepřál

První etapa byla kvůli počasí zrušena. Jezdci mají za sebou již přes tisíc kilometrů, aniž by ujeli alespoň měřený metr. Buggyra |  00:28
Piloti kamionů ještě v letošním ročníku Rallye Dakar nezávodili a těší se na první "ostré" kilometry, které by měla nabídnout dnešní podle rozpisu druhá etapa.

Villa Carlos Paz - "Tento způsob Dakaru zdá se mi poněkud nešťastným," mohli by s majitelem lázní panem Důrou z Vančurova románu Rozmarné léto filozofovat nejen čeští piloti kamionů na letošní Rallye Dakar.

Nebylo by se čemu divit. O sobotní prolog přišli kvůli havárii Číňanky Kuo Mej-ling,  která ve svém Mini zranila čtyři diváky (více čtěte ZDE) a nákladní vozy se na trať vůbec nedostaly. Včera místo první "ostré" etapy následoval kvůli nepřízni počasí jen svižný přesun z Rosaria do města Villa Carlos Paz po trati určené původně jen doprovodným vozidlům.

Bez vrtulníků to nejde

O tom, že bude v neděli v Argentině vydatně pršet, všichni účastníci slavné soutěže věděli. Jenže k bouřce a průtrži mračen se přidala i mlha, která nedovolila vzlétnout pořadatelským helikoptérám zajišťujícím bezpečnost závodníků.

Vrtulníky zůstaly včera kvůli špatnému počasí na zemi a nemohlo se závodit:

"Opět zrušená etapa, protože strašně pršelo a byla obrovská mlha a vrtulníky nemohly vzlétnout. Je to velká škoda, ale já už jsem byl zraněný na Dakaru 2011 a bez vrtulníků to nejde a sanitky by se k nám nedostaly. Jsem za to i rád, že to zrušili, protože než aby nám nedokázali pomoc, tak je to takto lepší,“ chápe důvody zrušen etapy Martin Kolomý z roudnické Buggyry.

Realisticky bere situaci pilot jiné Tatry, Tomáš Vrátný z týmu Bonver Dakar Project. "V předchozích ročnících jsem se v úvodních rychlostních zkouškách většinou trápil a ztratil jsem hodně času. Teď už dva dny držím průběžné čtrnácté místo, což není vůbec špatné,“ zažertoval Vrátný, který měl už do prologu startovat jako čtrnáctý. "Ale upřímně, byl bych rád, kdybychom už závodili."

Dakar plný náhod

Martin Macík, nejmladší pilot v závodním poli kamionů, zažívá na svém druhém Dakaru coby jezdec zatím nevídané věci. 

"Náhoda na Dakaru vždycky hrála svojí roli, ale letos je těch nečekaných událostí víc než dost. Zatím se další vývoj závodu pokaždé špatně odhadoval. Uvidíme, co nás čeká dál. Myslím, že navrch bude mít ten, kdo si i v této nepřehledné situaci zachová chladnou hlavu. Samozřejmě se všichni těšíme na závodění a pevně věříme, že už si ho brzy užijeme,“ prohlásil Macík pilotující kamion značky LIAZ.

Kvůli lijáku by měla být zkrácena i dnešní podle rozpisu druhá etapa Dakaru z Villa Carlos Paz do Termas de Rio Hondo měřící celkem 858 kilometrů. Z toho by úctyhodných 521 kilometrů mělo být měřených.

"Od organizátora víme, že by etapa měla být zkrácena o 120 kilometrů, ale jak to bude doopravdy, to uvidíme až na startu. Opět má totiž pršet,“ varoval Vrátný.

reklama