Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 1. 2020 12:21
Rallye Dakar v pátek pokračovala šestou etapou z Háilu do Rijádu. Účastníky čekalo 830 kilometrů, z toho 477 v rámci rychlostní zkoušky.

Vyhaslé oči, pomalá dikce. A velké zklamání. Tak pro Tomáše Ouředníčka v pátek skončily naděje na dobrý dakarský výsledek. "Nepřipadá mi to vůbec normální," začal jihomoravský pilot svoji zpověď na sociálních sítích.

Ford českého pilota pouhé tři kilometry před cílem doslova převálcoval kamion nizozemského pilota Martina van den Brinka. Pilot i navigátor David Křípal  jsou sice v pořádku, ale vůz po kolizi byl schopen dojet do cíle rychlostní zkoušky až s velkou ztrátou. Další účast české posádky na Dakaru je navíc velmi nejistá.

"Jeli jsme super, přijížděli jsme na úplně poslední dunu. Stáli tam pořadatelé, stál tam i David Castera (ředitel soutěže, pozn. red.) a mávali na nás, ať jedeme hodně pomalu. Vůbec jsme nevěděli co se děje," popsal klíčovou situaci týmu Ultimate Dakar na letošní soutěži.

"Dunu jsme nevyjeli. Tak jsem zcouval dolů a když jsme se rozjížděli, tak se kolem nás prohnal kamion. Ti nás trefili do předku a celej ho zmasakrovali. Ani nezastavili, hned odjeli dál. Pro nás všechno skončilo," prohlásil zlomeným hlasem Ouředníček.

Následovala malá pauza a padesátiletý jezdec pokračoval: "Byl jsem hodně překvapený, kolik místních nám šlo hnedka pomáhat. Hnedka nám pomáhali vyměnit kola, která byla obě prasklá. Další lidi, kteří tu pracují, nás odtáhli až na benzínku. Všichni ochotně pomáhali.  To je aspoň milý."

Na závěr krátkého videa naplno propuklo zklamání z nečekaného zvratu. "Nechápu to, Tak dobře rozjetej závod. Tak suprová pozice před dnem volna," povzdechl si Ouředníček.

Souhra nešťastných náhod?

Tým MKR Technology, který připravil Renault kromě jiného i pro van den Brinka, viděl kolizi trochu jinak: rozjetý Nizozemec se vyhýbal Ouředníčkovu vozu, který mu stál v cestě. Dokonce uhýbal ze stopy, jenže v momentě, kdy se pilot vozu číslo 506 do ní chtěl vrátit, mu tam nečekaně Ouředníčkův vůz vjel a kamion ho trefil do přední části kapoty.

"Tohle byl velmi smolný den. Osobně mě velmi mrzí, že došlo k tomuto střetu s Tomášem. Byla to prostě souhra nešťastných náhod. Oba se k tomu ale postavili chlapsky, v bivaku si vše vysvětlili a společně vše během volného dne dáme dohromady," uvedl šéf severočeské stáje MKR Technology Mario Kress.

Nizozemci dokonce Ouředníčkovi přispěchali na pomoc s opravou zničeného auta. Jak ale brněnský rodák nezapomněl podotknout, pilotu kamionu hrozí za incident vyloučení ze soutěže.

Souboj Lopraise s Macíkem pokračoval

Aleš Loprais sice kulaté čtyřicátiny neoslavil vítězstvím v etapě, přesto  mohl být spokojený. Do hlavního města Saúdské Arábie dorazil před dnem volna jako průběžně čtvrtý muž pořadí, když za sebou o osm minut udržel Martina Macíka juniora. Jezdec Iveca byl sice v etapě šestý - tedy těsně před Lopraisovou Pragou - přesto je na tom v českém souboji páteční oslavenec lépe.

Soutěž už skončila pro loňského vítěze Eduarda Nikolajeva, jehož Kamaz definitivně vypověděl poslušnost. Ruská značka si i tak díky Andreji Karginovi drží vedení. České duo na něj ztrácí už skoro dvě hodiny.

Motocyklistům s českou vlajkou u jmenovky dál vládne Martin Michek, který v etapě obsadil 18. místo, o 12 pozic za ním byl klasifikován kolega z týmu Orion - Moto Racing Group Milan Engel. Celkově se Michek posunul už na 15. místo, Engel je sedmadvacátý.

Martin Michek po šesté etapě Rallye Dakar:

Dakar podle informací ČTK skončil pro Romana Krejčího, který měl pád zhruba na 350. kilometru a zranil se. Podle týmu byl s vykloubeným ramenem transportován na rentgen a další vyšetření do nemocnice. Krejčí se po pěti etapách držel na 43. místě a bojoval o medailové umístění v dílčí kategorii jezdců soutěžících bez asistence.

Cíl s velkým zpožděním viděl čtyřkolkář Roma Tůma, jehož stroj vypověděl poslušnost 17 km před koncem etapy. "Do cíle jsem se doslova doploužil," smutnil jezdec týmu Barth Racing.

Martin Prokop ve Fordu si v pátek dojel pro patnácté místo, před odpočinkovým mu patří 15. příčka. V první dvacítce se drží také Miroslav Zapletal, jenž v denním hodnocení zajel 25. nejlepší čas.

Po sobotním dni volna bude Rallye Dakar pokračovat dalšími šesti etapami. Vítěz bude znám 17. ledna, cíl bude v novém zábavním centru Kiddíja nedaleko Rijádu.