reklama

Trable s počasím na Dakaru nemají konce, středeční devátá etapa se nepojede

Další etapu Rallye Dakar doslova vzala voda. Další etapu Rallye Dakar doslova vzala voda. autor: Buggyra
Pořadatelé Rallye Dakar museli kvůli nepřízni počasí zrušit už druhou etapu. Po páteční šesté v Bolívii to je dnešní s pořadovým číslem devět na území Argentiny. Důvodem je zával na jediné spojnici s bivakem v Saltě, do níž se nemohl konvoj Dakaru dostat.

Salta – Itinerář letošní Rallye Dakar dostává ránu za ranou. Zkracování a rušení etap nebere konce, za oběť výkyvům počasí padla i středeční devátá.

Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Grafika: Program, výsledky, mapy, videa. Vše o Rallye Dakar 2017 Prohlédněte zde

Na vině jsou záplavy na bolivijsko-argentinské hranici, které konvoji soutěže nedovolily dojet včas do cíle předchozí etapy v Saltě. Protože se jezdci a týmy nedokázali včas připravit na start dalšího dějství, ředitelství závodu etapu raději zrušilo.

"Ve středu by se měly všechny vozy a týmy seskupit v Chilecitu a rallye bude pokračovat ve čtvrtek," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Jak uvedl Martin Macík mladší ve videu na stránkách svého týmu, dojel se svým LIAZem do Salty až po druhé hodině ranní místního času. Tedy po pětihodinové "zajížďce" dlouhé stovky kilometrů.

Martin Macík o problémech v 8. a zrušení 9. etapy Rallye Dakar:

Není co dodat :-) vše je ve videu :-)

Zveřejnil(a) Martin Macík Jr. dne 11. Leden 2017

Na jediné spojnici Salty s hranicí spadla v důsledku prudké povodně skála na silnici a konvoj dlouho čekal u místa závalu. Sesuvy půdy navíc těžce postihly okolí včetně vesnice Volcan.

"Sesuvy si vyžádaly oběti mezi civilním obyvatelstvem, proto veškerá pomoc, včetně zdravotnického týmu ASO (organizátor Rallye Dakar, pozn. red.), směřuje do postižených oblastí," hlásil z jihu Ameriky motocyklista Ondřej Klymčiw.

Velké zdržení nabral servisní tým Buggyry. "Z počátku to vypadalo jako sranda. Takových situací jsme už zažili. Přicházejí k nám ale rozdílné informace a čekání se protáhlo už na sedm hodin,“ uvedl týmový manažer Jan Kalivoda.

Ani po dvanácti hodinách se ale on ani jeho lidé nehnuli z místa. "Dnes je důležité dostat se do dalšího bivaku, tak abychom mohli normálně pokračovat desátou etapou,“ uvedl Kalivoda.

Povodeň, která způsobila problémy při cestě do Salty:

Ta silnice doslova zmizela... bude zdržení v rámci hodin nebo dnů?

Zveřejnil(a) Buggyra Racing dne 10. Leden 2017

Technika se podle zpráv z týmu MP-Sports Martina Prokopa přesouvá objízdnými trasami do místa dnešního odpoledního bivaku v Chileticu, a Dakar by tak měl pokračovat ve čtvrtek desátou etapou.

"Jediná cesta z Bolívie do Argentiny je zavalena společně s nějakou vesnicí, a protože to je jediná cesta, jsme tady uvězněni. Závodníky posílají skrz kopce přes 5000 metrů vysokou horskou cestou. Spíme tady na silnici a brzo ráno jedeme, máme to 1000 kilometrů přes kopce. Tím je středa zrušená a musíme se do čtvrtečního rána dostat do bivaku, nejpozději hodinu před startem," uvedl Martin Prokop.

"Ale nevím, co tam budeme bez doprovodu dělat, když to nestihnou. Beru si do Shreka stan, oblečení a zásoby až do konce závodu. Ještě že to je SUV!“ lamentoval jihlavský jezdec nad komplikacemi v závodu, jehož organizace přitom přijde na desítky milionů eur.

Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Chtěli jste písek, tady ho máte. Duny se na Dakaru střídaly s bažinami, v cíli gratuloval prezident Prohlédněte zde
reklama