reklama

Prokop se na Rallye Dakar posunul do první desítky, Macík je v kamionech čtvrtý

Martin Prokop ve Fordu na Rallye Dakar. Martin Prokop ve Fordu na Rallye Dakar. autor: MP-Sports
Rallye Dakar v úterý pokračovala třetí etapou, jíž byla smyčka se startem a cílem v Neomu. Účastníky čekalo 504 kilometrů, z toho 427 v rámci rychlostní zkoušky.

I když Martin Prokop obsadil ve třetí etapě 13. místo, problémy několika favoritů ho posunuly na celkovou devátou pozici. Výrazně ztratil senzační vítěz první etapy Vaidotas Žala s Mini i nejlepší muž té druhé Giniel de Villiers v Toyotě.

"Dneska bez defektu. Bohužel jsme zjistili, že nestíháme rychlostí. Všechna auta nás předjíždějí. Vypadá to, že nám chybí top speed," řekl v cíli Prokop.

Martin Prokop o třetí etapě Dakaru:

Do čela se tak po úterku vyšplhal veterán Carlos Sainz starší v Mini, Prokopa s Fordem dělí od zkušeného Španěla 48 minut.

Do Neomu se už vrátili také Tomáš Ouředníček (21.), Boris Vaculík (29.) a Miroslav Zapletal (35.).

Z českých pilotů kamionů měl nejlepší den Aleš Loprais, jenž svoji Pragu dovezl na pátém místě. Jen dvě pozice za ním skončil Martin Macík mladší v Ivecu, který je tak průběžně na čtvrté příčce. Martina Šoltyse zbrzdila výměna kola u jeho Tatry a ztratil více než 40 minut. Loprais i Šoltys se nadále drží v průběžné nejlepší desítce.

Macík se na trati potýkal se slabším výkonem svého kamionu pojmenovaného Karel. "Na dlouhých táhlých rovinách jsme neměli dostatečnou rychlost, zlobil výkon. Proto nám v úvodu ostatní trochu ujeli. Pak jsme udělali pneumatiku, chvíli jsme ji dofukovali, ale ušla nám asi 10 km před neutralizací. I když výměna proběhla v perfektní rychlosti, pár minut jsme ztratili," uvedl jezdec týmu Big Shock Racing.

Sto kilometrů jedete jen v prachu, popisují zážitky po prvních etapách dakarské rallye čeští jezdci Martin Šoltys a Martin Macík Jr. Buggyra Brand, Big Shock Racing |  01:38

Nejrychlejším českým motocyklistou byl v úterý po úpravě časů kvůli problémům s časomírou opět Milan Engel, jenž byl devatenáctý, celkově mu patří 22. pozice. "Na 54. bodě organizátoři nejspíš udělali chybu a dali tam jeden bod, který byl nahoře na skále a nemohl jsem se tam dostat. Zabralo mi to spoustu času," vysvětlil.

Za ním se umístili nováček Martin Michek, Jan Brabec, Petr Vlček, Roman Krejčí a Jan Veselý. Jezdcům se místo původních 427 počítalo jen 389 měřených kilometrů, do vedení se potížích závodníků se stroji KTM dostal Ricky Brabec z USA na Hondě.

Josef Macháček pokračuje úspěšně v zapomínání na neradostný vstup do bojů v kategorii SSV. Se svojí buginou Can-Am je v etapě klasifikován na 16. místě.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma skončil dvanáctý, což po problémech v úvodní etapě znamenalo další posun kupředu výsledkovou listinou.

Do cíle nedorazil Tomáš Kubiena, jehož čtyřkolku zradila po 45 kilometrech prasklá ojnice. "V tuto chvíli se pokusíme sehnat náhradní motor a pak se uvidí. Pokud se nám to povede, využili bychom žolíka a Tomáše vrátili do závodu. I když bez šance na výsledek," vysvětlil manažer týmu Orion - Moto Racing Group Ervín Krajčovič. 

Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2020 Grafika: Program, výsledky, videa. Vše o Rallye Dakar 2020 Prohlédněte zde
reklama