reklama

Trump odstartoval závod, který se dojel až druhý den. Zakončila ho divoká bouračka

Podívejte se na divokou havárii Ryana Newmana v posledním kole závodu NASCAR Daytona 500 NASCAR on FOX via YouTube
Donald Trump v neděli slavnostně odstartoval legendární závod NASCAR. Jenže kvůli dešti se podnik Daytona 500 teprve podruhé během 62 ročníků protáhl do druhého dne. Ve finiši viděli diváci těžkou havárii amerického pilota, který skončil v nemocnici.

Byla to na Floridě velká sláva. 45. prezident USA pronesl magickou formuli "Gentlemani, nastartuje své motory!", pak sám usedl do vládní limuzíny a za doprovodu několika aut tajné služby obkroužil v čele závodního pole čestné kolečko kolem oválu v Daytoně.

Tedy vlastně pod oválem, protože šestitunovému opancéřovanému monstru by jízda po klopených zatáčkách moc neprospěla.

Jenže to bylo z hlediska sportu a nezbytné show v neděli téměř všechno. Pro Američany nejvýznamnější motoristický podnik sezony narušily rozmary počasí. Protože vozy nemají kvůli nutné obrovské přilnavosti pneumatiky se vzorkem, vadí jim na trati byť jen malé množství vody.

No a nad Daytonou v neděli každou chvíli sprchlo. Odjelo se tak jen 20 z původně plánovaných 200 okruhů a zbytek závodu byl teprve podruhé ve  dvaašedesátileté historii Daytony 500 přeložen na pondělí. To znamenalo, že řada z původních 100 000 diváků v ochozech o závod přišla, protože měla na následující den už jiné plány, případně letenky na cestu domů.

Před prořídlými ochozy motory závodních speciálů zaduněly znovu v pondělí  odpoledne. Ale ti, kteří v hledišti Daytona International Speedway zůstali, nelitovali.

Nejdřív 17 kol před koncem přišel tradiční "The Big One", tedy hromadná bouračka více než deseti aut.

Ovšem největší drama mělo teprve přijít. Američan Ryan Newman se v posledním kole ujal vedení a už to vypadalo, že si dojede pro premiérový triumf v závodě Daytona 500.

Jenže v poslední ze čtyř klopených zatáček se vůz Newmana a jeho pronásledovatele Ryana Blaneyho dostaly do kontaktu, po němž se neřiditelné modro-černo-bílé auto s číslem šest vydalo vstříc betonové zídce. Od ní se Ford odrazil a převrátil na střechu. Vážně zraněného jezdce z hořícího vraku vyprostili záchranáři a putoval okamžitě do nemocnice Halifax Medical Center v Daytoně.

"Lékaři indikovali všechna zranění jako život neohrožující," ubezpečil na sociálních sítích Newmanův tým Roush Fenway Racing s tím, že žádá  fanoušky a novináře o soukromí.

Závod byl po odklizení všech trosek restartován. V dramatickém finiši slavil už třetí triumf v podniku Daytona 500 loňský vítěz Denny Hamlin, který o pouhých 14 tisícin vteřiny porazil Blayneyho.

reklama