reklama

VC Brna nejspíš dotaci nezíská. Chládek se "nenechá zavřít"

Valentino Rossi na VC Brna Valentino Rossi na VC Brna autor: Reuters
Ministr školství Marcel Chládek odmítá poskytnout Grand Prix v Brně dotaci. Nemá prý dost informací

Praha - Brněnská Grand Prix silničních motocyklů je opět v ohrožení. Ministr školství Marcel Chládek totiž zvažuje, že podniku nepřidělí původně slíbenou dotaci ve výši třiceti milionů korun. Bez ní by se pořadatelům notně zkomplikovala platba za letošní závazky a došlo by navíc k výraznému ohrožení možnosti přidělit Brnu závody MS silničních motocyků pro další roky.

"Nejpravděpodobnější vyústění příběhu směřuje k tomu, že se už přiklepnutá dotace ve výši 30 milionů korun stáhne. Sotva totiž byly zúčastněné subjekty vyzvány k tomu, aby poskytly informace k notifikačnímu procesu, nikdo se k tomu nemá. A já se kvůli motorkám v Brně nenechám zavřít," sdělil Hospodářským novinám (čtěte zde) Chládek.

V rámci notifikačního procesu se řeší, zdali peníze ze státní kasy nesměřují místo obecně prospěšného účelu do soukromé kapsy.

Bez dotace se závodit nebude

Dotace měla alespoň částečně uhradit tzv. zalistovací poplatek, opravňující k pořádání podniku světového šampionátu. Stojí 72 milionů korun ročně a inkasuje ho promotérská firma Dorna Sports, která také funguje na bázi obchodní společnosti.

"Dorna nám jasně řekla, že když nebudou vyrovnány poplatky za rok 2014, tak nemá smysl bavit se o letech 2015 nebo 2016," tvrdí Jiří Smetana, mluvčí Automotodromu Brno, společnosti, jež závod pořádá. Ovládá ji Karel Abraham, otec závodníka, který letos jezdil prestižní seriál MotoGP.

Celou situaci by rád vyřešil Jihomoravský kraj, který dnes oznámil, že pokud k tomu vláda svolí, státní dotaci převezme a sám Dorně zaplatí.

Vláda se nezvyklou situací bude zabývat 22. prosince.

reklama