Válka do posledních metrů. Všeuměla Ekströma připravily o další titul pouhé dvě vteřiny

Radek Vičík Radek Vičík
17. 10. 2017 20:02
Místo třetí korunovace švédského veterána Mattiase Ekströma si pro první titul DTM dojel nováček René Rast. Na konci sezony rozhodly po závěrečném dvojzávodu na Hockenheimu pouhopouhé tři body.
Mattias Ekström zálibně pohlíží na ultra moderní trofej pro šampiona DTM. Nakonec ji nad hlavu zvedl jeho kolega od Audi René Rast. | Foto: DTM media

Hockenheim - Původně to měla být vlastně jen formální korunovace Mattiase Ekströma a švédský všeuměl si měl připsat na své konto další velký triumf. Jenže na Hockenheimu se ukázala v plné síle krása i zrádnost německého šampionátu cestovních vozů DTM.

Jenže Ekström v posledních dvou jízdách vyhořel a pro titul si dojel nováček René Rast. Na dominanci Audi to nic nezměnilo, jezdci se čtyřmi spojenými kruhy na kapotě obsadili první čtyři místa.

Ekström, dvojnásobný mistr DTM z let 2004 a 2007 a loňský mistr světa v rallyekrosu, přijel na víkendové vyvrcholení sezony s náskokem 21 bodů. To s maximálním možným ziskem 56 bodů dávalo 39letému jezdci poměrně slušnou šanci na úspěch.

Jenže už sobotní kvalifikací začaly pro pilota stáje Abt problémy. Vůbec mu nevyšla, startoval ze zadních pozic. Ani sázka na pozdní výměnu pneumatik nestačila Ekströmovi probít se do bodované desítky. To Rast byl šestý a odmázl tak z rivalova náskoku osm bodů.

Další dva body získal německý jezdec za druhé místo v nedělní kvalifikaci. V DTM se totiž honorují také první tři místa na startu. Navíc Ekström se kvůli trestu ocitl až v sedmé řadě.

Rast sice trochu zaspal na startu, ale brzy se prodral na druhé místo, které si držel až do konce. V závěrečných minutách závodu vypsaného na 50 minut plus jedno kolo přišlo poslední Švédovo vzepětí. Ekström poskočil na osmou příčku a od pozice číslo šest zajišťující titul mu v cíli chybělo pouhých 1,857 vteřiny. V konečném hodnocení ho Rast přeskočil o tři body. A to se ještě ke Švédovi na tři body přiblížil celkově třetí Jamie Green.

René Rast slaví titul šampiona DTM:

Nový šampion Rast si prožil velké nervy. "Po projetí cílem jsem se ptal týmu, jestli jsme mistři. Ale na druhé straně bylo ticho. Až když jsem projel první zatáčkou, uslyšel jsem křik a bylo mi jasné, že to dopadlo," líčil 30letý rodák z Mindenu asi nejdelší vteřiny své závodnické kariéry.

Do DTM přišel trojnásobný vítěz Porsche Supercup až před letošní sezonou. Loni se proháněl v Orece týmu SMP Racing v MS ve vytrvalostních závodech. Ve třídě LMP2 vyhrál podnik v Bahrajnu a v Le Mans byl spolu s Rusem Romanem Rusinovem a britským expilotem F1 Willem Stevensem druhý.

Letos se koncentroval jen na DTM a to se mu vyplatilo. "Chtěl jsem se stát nejlepším nováčkem, učit se a pravidelně sbírat body. Před víkendem jsem necítil žádný tlak, teď jsem v sedmém nebi, jak to skvěle dopadlo," radoval se na stupních vítězů Rast, který spolu s Greenem vybojoval pro Team Rosberg titul mezi stájemi.

A co Ekström? Porážku přijal se severským klidem. Všeobecně se očekávalo, že s třetí korunovací králem DTM oznámí konec účinkovaní v "cesťácích" a plně se soustředí na rallyekros, kde má ve světovém šampionátu i vlastní tým EKS RX. V Hockenheimu na přímou otázku, co s ním příští sezonu bude, odpověděl věštecky: "Uvidíme, co příští dny přinesou."