Enge byl v čínském závodě A1 GP šestý

SportPlus
12. 11. 2006 11:07
Peking - V hlavním závodě formulové A1 GP v Číně obsadil český jezdec Tomáš Enge šesté místo, vyhrál Enrico Toccacelo z Itálie.
Tomáš Enge na trati závodu A1 GP v Pekingu.
Tomáš Enge na trati závodu A1 GP v Pekingu. | Foto: A1 GP

Enge si tak vylepšil o dvě místa pozici ze sprintu na 15 kol, v němž dojel osmý. Tato jízda patřila Jeroenu Bleekemolenovi z Nizozemska.

Ve sprintu podal Enge podle informací z tiskové zprávy agentury spolehlivý výkon. Dokázal se vyhnout kontaktům, které po havárii jihoafrického vozu vedly k vyjetí zpomalovacího vozu a dojel na osmém místě.

Do cíle hlavního závodu, který byl vypsán na 63 okruhů, dorazilo jen devět strojů s plným počtem kol. Hlavní jízda nabídla mnohem dramatičtější boje. Několikrát vyjel na trať zpomalovací vůz, což řádně zamotalo hlavy týmovým stratégům.

Začátek byl přitom klidný a si vozy držely pozice. Vedl opět Nizozemec Bleekemolen startovní pole, Enge jel osmý za Oliverem Jarvisem z Velké Británie.

První zpomalovací vůz po druhém kole nijak nepromíchal pořadí, ovšem jeho druhé vyjetí už mělo velký vliv. Některé monoposty v té chvíli už měly po zastávce v boxech a smazání časových odstupů pro ně znamenalo výhodu.

Český tým všam mezi nimi nebyl, a tak neměl Enge jinou možnost, než odložit zastávku na poslední možný okamžik a mezitím se snažit vyjet co největší náskok. Mechanici odvedli perfektní práci a český vůz se na trať vrátil desátý. Před koncem závodu si však díky několika kolizím o čtyři příčky polepšil.

"V hlavním závodu jsme se rozhodli zariskovat s pozdní zastávkou, protože jsme se nechtěli vrátit do chumlu jezdců, ale vyjetí zpomalovacího vozu nám to zkomplikovaly. Ztratili jsme nějaký čas a pak nebyla jiná šance, než jet na hraně a snažit se vyjet nějaký náskok na soupeře, kteří už měli po zastávce. Nakonec to s trochou štěstí vyšlo a získali jsme pět důležitých bodů," uvdl po závodě Tomáš Enge.

Český tým je v průběžném pořadí seriálu se 16 body na semém místěm, ale má stejně bodů jako šestá Kanada a osmá Austrálie. Vedou Mexičané, kteří nasbírali 24 bodů.

Sprint:
1. Bleekemolen (Niz.) 20:28,420 min., 2. Duran (Mex.) -1,264, 3. Toccacelo (It.) -2,311, 4. Hinchcliffe (Kan.) -3,375, 5. Hulkenburg (Něm.) -3,943, 6. Matos (Braz.) -4,400, ...8. Enge (ČR) -8,397.
Hlavní závod: 1. Toccacelo 1:10:15,919, 2. Jarvis (Brit.) -4,508, 3. Reindler (Austr.) -5,917, 4. Lapierre (Fr.) -12,900, 5. Zaugg (JAR) -13,278, 6. Enge -13,684.
Průběžné pořadí (po 3 z 12 závodů): 1. Mexiko 24 b., 2. Německo 22, 3. Británie 20, 4. Itálie 19, 5. Malajsie 17, 6. Kanada 16, 7. ČR 16.